Notowania

budżet
04.03.2009 17:34

Posłowie protestują przeciwko cięciom budżetu TV Polonia

Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą protestuje przeciwko "drastycznym" cięciom budżetu telewizji Polonia. P.o. prezes TVP Tomasz Rudomino zadeklarował w środę, że zrewiduje budżet kanału.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą protestuje przeciwko "drastycznym" cięciom budżetu telewizji Polonia. P.o. prezes TVP Tomasz Rudomino zadeklarował w środę, że zrewiduje budżet kanału.

Komisję zaniepokoiło, że budżet TV Polonii zmniejszył się w porównaniu z ubiegłym rokiem o blisko jedną czwartą - w 2008 r. wynosił 54 miliony zł, a w 2009 r. stopniał do 39 mln zł.

Dyrektor kanału Agnieszka Romaszewska-Guzy zapowiada, że oznacza to konieczność rezygnacji z większości misyjnych programów - znacznej części produkcji dokumentalnej, publicystyki, programów kulturalnych i krajoznawczych.

"To jest zła polityka zarządu TVP nie tylko w odniesieniu do TVP Polonia, ale też w odniesieniu do polskiej racji stanu" - powiedział przewodniczący komisji Marek Borowski.

P.o. prezes TVP podkreślał z kolei, że cięcia w budżecie Polonii są konsekwencją spadku finansowania we wszystkich jednostkach TVP, które wymusił spadek wpływów abonamentowych - w sumie TVP dokonała cięć na ok. 200 mln zł.

Podkreślił też, że udział środków własnych TVP w finansowaniu TVP Polonia wynosi 28 mln zł (w 2008 r środki te wynosiły 38 mln zł). Oprócz tego na finansowanie kanału składa się dotacja MSZ - podobnie jak w ubiegłym roku ok. 11 mln zł, nie zaplanowano zaś w tegorocznym budżecie Polonii pieniędzy z abonamentu. Według Rudomino winna jest temu KRRiT, która jak powiedział - przekazała na kanał 0 zł.

Zaprotestował przeciwko temu członek KRRiT Piotr Boroń. Jak wyjaśnił, Krajowa Rada praktykowała dotąd dwa rozwiązania - bądź dekretowanie konkretnej kwoty na rzecz Polonii, bądź - jak w tym roku - przekazanie ogólnej kwoty bez wyznaczania konkretnego poziomu finansowania Polonii, co miało dawać większą swobodę zarządowi TVP. Dlatego - według Boronia - to zarząd nie przekazał Polonii pieniędzy z abonamentu.

Posłowie zwracali też uwagę na nieproporcjonalnie duże cięcie w budżecie Polonii w stosunku np. do TVP1, której obcięto jedynie 7 proc. budżetu. Rudomino podkreślił jednak, że Jedynka jest najlepiej zarabiającą anteną, "lokomotywą", która utrzymuje TVP.

Ostatecznie Rudomino zadeklarował, że nie dopuści do obniżenia jakości programowej kanału i zobowiązał się do zrewidowania budżetu TVP Polonia, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Komisja zdecydowała, że jeśli nowy budżet TVP Polonia wciąż nie będzie gwarantował utrzymania misyjnego charakteru tej anteny wystąpi z dezyderatem do premiera.

Wcześniej przeciwko zmniejszeniu budżetu Polonii protestowała rada programowa kanału, a także - jak powiedziała jej przewodnicząca Joanna Fabisiak - kilkanaście organizacji polonijnych. (PAP)

js/ malk/ mow/

Tagi: budżet, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz