Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pośmiertne odznaczenia dla działaczek ZWZ-AK

0
Podziel się:

Krzyżami - Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą - Orderu Odrodzenia Polski
odznaczono pośmiertnie w piątek w Pałacu Prezydenckim działaczki ZWZ-AK: Władysławę Macieszę,
Monikę Dymską, Wandę Węgierską i Krystynę Wituską.

Krzyżami - Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą - Orderu Odrodzenia Polski odznaczono pośmiertnie w piątek w Pałacu Prezydenckim działaczki ZWZ-AK: Władysławę Macieszę, Monikę Dymską, Wandę Węgierską i Krystynę Wituską.

Władysława Jadwiga Maciesza, członkini Legionów, senator II Rzeczpospolitej i działaczka wywiadu Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, otrzymała pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności państwowej".

Monika Dymska, Wanda Węgierska i Krystyna Wituska, działaczki wywiadu ZWZ-AK, zostały pośmiertnie odznaczone Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej".

Odznaczenia z rąk małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej przyjęli bliscy i członkowie rodzin działaczek ZWZ-AK.

"Prezydent od początku swojej kadencji realizuje politykę przekazywania pamięci i dzisiejsza uroczystość jest jej częścią. Ważne, by czcić pamięć tych bohaterskich kobiet, które walczyły o wolność Polski" - powiedział obecny na uroczystości zastępca szefa kancelarii prezydenta Jacek Sasin.

Kierownik działu rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej dr Monika Jaglarz przedstawiła również posiadaną przez Bibliotekę spuściznę pozostałą po Władysławie Macieszynie. "W naszych zbiorach znajdują się dokumenty osobiste i z działalności zawodowej, fotografie oraz korespondencja pani senator. Wyłania się z nich obraz osoby niezwykle aktywnej, zarówno w sprawach służbowych, jak i osobistych" - mówiła Jaglarz.

Władysława Jadwiga Macieszyna (1888-1967), pseudonim Sława, ukończyła Szkołę Nauk Politycznych w Krakowie, gdzie założyła także żeńską Drużynę Strzelecką. Podczas I wojny weszła w skład Oddziału Wywiadowczego I Pułku Legionów, była także kurierką i współpracowała z Polską Organizacją Wojskową.

W okresie międzywojennym angażowała się w działalność społeczną, była również senatorem z ramienia BBWR. W czasie II wojny weszła w skład kobiecego oddziału dywersyjno-sabotażowego ZWZ-AK. Aresztowana przez Niemców w 1943 roku, uniknęła śmierci na gilotynie. Po wojnie borykała się z trudnymi warunkami materialnymi. Zmarła w Warszawie w 1967 roku.

Monika Dymska, pseudonim Nika, urodziła się w 1918 roku, była nauczycielką i harcerką. Podczas II wojny zbierała informacje wywiadowcze dla Związku Jaszczurzego i AK. Aresztowana przez Niemców w 1942 roku, została skazana na karę śmierci przez ścięcie. Wyrok wykonano w 1943 roku.

Wanda Węgierska, pseudonim Wanda, urodziła się w 1919 roku, organizowała i prowadziła drużyny harcerskie. W czasie II wojny prowadziła służbę wywiadowczą na terenie Niemiec. Aresztowana w 1942 roku, została skazana na karę śmierci przez ścięcie toporem. Wyrok wykonano z 1943 roku.

Krystyna Wituska, pseudonim Kasia, urodziła się w 1920 roku. Podczas II wojny z ramienia ZWZ-AK prowadziła działalność wywiadowczą wśród wojskowych. Aresztowana w 1942 roku, została skazana na karę śmierci przez ścięcie. Wyrok wykonano w 1944 roku.(PAP)

akn/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)