Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Postęp ws. patentu UE i zabiegi krajów o siedzibę sądu

0
Podziel się:

Za tydzień może być wybrana siedziba nowego sądu, który będzie rozstrzygać
sprawy jednolitego patentu UE. W grę wchodzą Niemcy, Francja, Wielka Brytania a także Luksemburg -
dowiedziała się PAP. Postęp ws. patentu to jeden z celów polskiej prezydencji.

Za tydzień może być wybrana siedziba nowego sądu, który będzie rozstrzygać sprawy jednolitego patentu UE. W grę wchodzą Niemcy, Francja, Wielka Brytania a także Luksemburg - dowiedziała się PAP. Postęp ws. patentu to jeden z celów polskiej prezydencji.

Kraje UE mają zgłaszać propozycje siedziby dla głównego i apelacyjnego sądu do końca niedzieli. "Nie wszyscy się do tego spieszą w czasie kryzysu, bo kraje będą musiały płacić za siedzibę" - powiedziało PAP unijne źródło. Dodało jednak, że "wielcy gracze" UE tacy jak Niemcy, Francja, czy Wielka Brytania chcą, by siedziba znalazła się u nich, gdzie jest dużo przedsiębiorców i byłoby to dla nich "wygodne". W Brukseli mówi się także o kandydaturze Luksemburga.

Za tydzień w poniedziałek i wtorek w Brukseli odbędzie się posiedzenie ministrów ds. konkurencyjności, którzy mają omówić m.in. propozycje krajów UE w sprawie siedziby sądu oraz jego finansowanie. Nowy sąd powstanie bowiem na podstawie umowy międzynarodowej i nie będzie finansowany z budżetu UE.

Polska chce przed końcem prezydencji uzgodnić tekst międzynarodowej umowy ws. sądu między krajami UE oraz dwa projekty rozporządzeń ws. patentu między krajami UE a Parlamentem Europejskim. "Negocjacje są trudne" - wskazywał Marcin Korolec, do niedawna wiceminister gospodarki, a teraz minister środowiska.

18 listopada premier Donald Tusk zwrócił się w liście do przywódców państw UE o poparcie zgłoszonych przez polską prezydencję propozycji dotyczących jednolitego patentu europejskiego. Wyraził przekonanie, że do końca tego roku uda się pomyślnie zakończyć negocjacje.

Jednolity patent będzie przyznawany przedsiębiorcom w 25 krajach UE, w tym w Polsce. Kraje "25" doszły do porozumienia w sprawie wspólnego patentu pod koniec ubiegłego roku, jednak w marcu Trybunał Sprawiedliwości odrzucił przedstawioną przez nie propozycję wspólnego sądu patentowego. Państwa te chciały, by wspólny sąd, który znajdowałby się w strukturach UE, rozpatrywał sprawy zarówno z zakresu jednolitego patentu, jak i dotychczasowego patentu europejskiego (EPO) - wobec decyzji Trybunału musiały szukać innego rozwiązania.

Mimo wieloletnich dyskusji na forum UE, do wspólnego patentu nie udało się przekonać wszystkich 27 krajów, dlatego 25 krajów zawiązało tzw. wzmocnioną współpracę, na co zezwala traktat z Lizbony. Do współpracy nie przystąpiły broniące praw swoich języków narodowych Hiszpania i Włochy, które nie chciały zgodzić się na trzyjęzyczny system patentu oparty na języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Koszt ochrony patentowej w obecnym systemie w Europie wynosi ponad 20 tys. euro dla pojedynczego patentu; podczas gdy w USA - poniżej 2 tys. euro.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ icz/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)