Notowania

wiadomości
18.07.2011 13:47

Poszkodowani mogą składać wnioski o wsparcie na odbudowę gospodarstw

Od poniedziałku rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, mogą starać się o wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Maksymalna pomoc na odbudowę gospodarstwa to 300 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Od poniedziałku rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, mogą starać się o wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Maksymalna pomoc na odbudowę gospodarstwa to 300 tys. zł. *

Chodzi o działanie "przywracanie potencjału produkcji rolnej, zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

O pomoc mogą starać się osoby, które poniosły straty w wyniku różnych zdarzeń losowych takich jak: przymrozki, wymarznięcia, susza, powódź, ulewne deszcze, huragan, grad, obsunięcie ziemi, lawiny czy uderzenie pioruna.

Poszkodowany rolnik będzie mógł dostać do 300 tys. zł na odbudowę produkcji rolnej, ale pod warunkiem że komisja powołana przez wojewodę oszacuje straty i wyniosą one co najmniej 30 proc. w uprawach oraz 10 tys. zł - w majątku trwałym. Wsparcie będzie można otrzymać na inwestycje, w których koszty przekroczą 10 tys. zł.

Pieniądze Agencja wypłaca po zrealizowaniu przedsięwzięć. Udział rolnika w odbudowie gospodarstwa musi wynieść co najmniej 10 proc. kosztów.

Wniosek o przyznanie pomocy przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Należy go dostarczyć osobiście albo przez upoważnioną osobę. Można także dokumenty przesłać pocztą. W czasie trwania naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa.

O przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność złożenie wniosku, ale liczba przyznanych punktów. Punkty zaś będą przyznawane na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie. W przypadku, gdy rolnicy uzyskają taką samą liczbę punktów, w pierwszej kolejności otrzymają pomoc ci, którzy wnioskują o niższą kwotę pomocy.

Kolejność przyznania pomocy jest ustalana na podstawie danych zawartych we wniosku. Największe szanse na wsparcie mają rolnicy, którzy ponieśli duże szkody, a starają się o niską pomoc.

To już czwarty nabór wniosków o przyznanie takiego wsparcia. Poprzednie trzy zostały przeprowadzone w ubiegłym roku i na początku tego roku i dotyczyły tylko pomocy osobom poszkodowanym przez powódź. Dotychczas rolnicy starali się o średnio ok. 70 tys. zł pomocy.

Agencja będzie przyjmowała wnioski od rolników do 29 sierpnia.

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że pierwsze decyzje o przyznaniu pomocy poszkodowanym przez ubiegłotygodniowe nawałnice w Łódzkiem i Mazowieckiem powinny zostać przyjęte przez rząd na posiedzeniu we wtorek.

"Dotyczą one szybkiego mechanizmu wypłat, tak jak przy powodzi, czyli 6 tys. zł od razu, 20 tys. na poważniejsze naprawy i 100 tys. na duży remont, ale z pełnym rozliczeniem rachunków i faktur. To są działania sprawdzone w poprzednich latach i zostaną podjęte" - powiedział Pawlak. Wyraził przekonanie, że tak jak i po powodzi, pomoc ta obejmie wszystkich poszkodowanych. Pawlak dodał, że pierwsza konkretna pomoc finansowa zostanie uruchomiona, jak tylko oszacowane zostaną straty.

Wichury, które przeszły w czwartek i piątek nad woj. łódzkim i mazowieckim, uszkodziły prawie 1000 budynków, powaliły wiele drzew i zerwały linie energetyczne.(PAP)

awy/ wkr/ mki/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz