Notowania

unia europejska
03.12.2013 06:00

Poszkodowani przez kartele uzyskają odszkodowania

Decyzję o ułatwieniach w tym zakresie podjęto wczoraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Ministrowie poparli wczoraj ułatwienia w uzyskiwaniu przez konsumentów odszkodowań od uczestników karteli w UE. M.in. Polska i Niemcy nie udzieliły poparcia bo przed odszkodowaniami częściowo mają być chronieni współpracujący z władzami członkowie karteli.

Dyrektywa w sprawie której ministrowie odpowiedzialni za przemysł doszli wstępnie do porozumienia ma ułatwić uzyskiwanie konsumentom i firmom odszkodowania za straty, jakie ponieśli w związku z funkcjonowaniem karteli.

_ - Inicjatywa ma na celu ułatwienie wnioskowania o odszkodowanie ofiarom (karteli). Zharmonizuje ona (prawo) i zapewni skuteczne egzekwowanie w UE zasad odszkodowawczych związanych z prawem antymonopolowym. Pozwoli więc ofiarom karteli otrzymać pełną rekompensatę za poniesione straty i utracone korzyści _ - czytamy w informacji Rady UE.

Zaznaczono, że choć prawo do pełnej rekompensaty jest przewidziane w traktacie UE, to _ praktyczne _ egzekwowanie tego prawa było często trudne, a nawet _ prawie niemożliwe _ ze względu na różnice w krajowych zasadach i procedurach.

Jednocześnie mają być zachowane programy współpracy stosowane przez Komisję Europejską i krajowe organy ochrony konkurencji, które chronią przed karami członków karteli, którzy o nich informują.

Jak podało polskie źródło, Polska, Niemcy, Węgry i Słowacja nie wyraziły w poniedziałek poparcia dla dyrektywy w obecnym kształcie ze względu na zapis, który - ich zdaniem - ogranicza prawo do odszkodowania.

Chodzi o to, że _ współpracujący _ z KE i krajowymi organami uczestnicy karteli poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą _ tylko, gdy nie uda się uzyskać odszkodowania od tych (członków karteli), którzy nie poszli na taką współpracę _.

Prezydencja UE ma rozpocząć teraz negocjacje z Parlamentem Europejskim, by uzyskać porozumienie w sprawie tej dyrektywy w pierwszym czytaniu. Najpewniej sprzeciwiające się kraje będą starać się o zmianę zapisów za pośrednictwem swych europosłów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela nakłada cła na wyroby z Chin Unia Europejska jest głównym rynkiem eksportowym Chin, jeśli chodzi o panele słoneczne.
Unia zablokuje brytyjski projekt atomowy? Komisja Europejska jest blisko podjęcia decyzji o oprotestowaniu budowy nowej brytyjskiej elektrowni atomowej Hinkley Point C.
PZU zapłaci 11 mln złotych kary Wyrok dotyczy kosztów wynajmu auta zastępczego.
Tagi: unia europejska, kartele, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz