Notowania

wiadomości
14.05.2013 13:37

Potocznik: ograniczenia emisji CO2 o 20 proc. to tylko początek

Ograniczenia emisji CO2 o 20 proc., zapisane w obecnym unijnym pakiecie klimatycznym, to tylko pierwszy etap - podkreślił we wtorek unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocznik. Przekonywał, że to ważne nie tylko z punktu widzenia środowiska, ale i gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ograniczenia emisji CO2 o 20 proc., zapisane w obecnym unijnym pakiecie klimatycznym, to tylko pierwszy etap - podkreślił we wtorek unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocznik. Przekonywał, że to ważne nie tylko z punktu widzenia środowiska, ale i gospodarki.

"To nie jest absolutnie koniec, to dopiero pierwszy krok do osiągnięcia naszego celu, którym jest niskoemisyjna gospodarka" - powiedział Potocznik we wtorek podczas konferencji prasowej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podkreślał, że Unia Europejska obecnie zaciąga nie tylko dług finansowy, ale też środowiskowy. "Musimy zrozumieć tę kwestię w kontekście globalnym. Jeżeli popatrzymy na długoterminowe prognozy, to mówi się o tym, że do 2050 r. redukcja emisji CO2 powinna spaść aż o 82 proc. Jest to związane z dużymi wyzwaniami" - powiedział komisarz.

Przypomniał, że podczas zaledwie jednego pokolenia przybyło na Ziemi 2 mld ludzi. "Musimy zrozumieć te wyzwania, musimy zarządzać naszą planetą, naszymi zasobami w całkiem inny sposób niż robiliśmy to do tej pory, nie tylko w kontekście emisji, ale także zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony bioróżnorodności" - wskazał.

Komisarz przekonywał, cele środowiskowe są ważne także dla konkurencyjności Europy, która charakteryzuje się dużą gęstością zaludnienia i znaczącym uzależnieniem od paliw i zasobów - także importowanych - których ceny regularnie rosną. 87 proc. europejskich firm przewiduje, że ten trend utrzyma się w perspektywie kolejnych pięciu lat - powiedział.

"Ma to więc dla nas sens, by nasza gospodarka zużywała mniej energii, wody i materiałów. To właśnie dzięki temu możemy zwiększyć naszą konkurencyjność i, tak na dobrą sprawę, utrzymać przemysł i produkcję w Europie" - powiedział.

W ubiegłym roku Polska zawetowała unijny plan obniżania redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r., o 60 proc. do 2040 r. i o 80 proc. do 2050 r. w porównaniu z 1990 r. Obowiązujący obecnie pakt energetyczno-klimatyczny z 2008 r. nakazuje redukcję emisji CO2 w UE o 20 proc. do 2020 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20 proc. Państwa członkowskie mają też dążyć do zwiększenia o 20 proc. efektywności energetycznej.(PAP)

kon/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz