Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Potwierdzenie autentyczności "Pomarańczarki" - za tydzień

0
Podziel się:

Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć potwierdzenie autentyczności
obrazu Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" - powiedział w piątek minister kultury
Bogdan Zdrojewski.

Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć potwierdzenie autentyczności obrazu Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami" - powiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Obraz zrabowano podczas II wojny z Muzeum Narodowego w Warszawie. W miniony piątek o odnalezieniu obrazu Gierymskiego w domu aukcyjnym Kunst und Auktionshaus Eva Aldag. Oferowano go z ceną wywoławczą 4,4 tys. euro. Obraz został wycofany z aukcji po interwencji polskiego resortu kultury i Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Analizę autentyczności obrazu przeprowadza w Niemczech delegacja, w skład której wchodzą pracownicy Muzeum Narodowego.

"Delegacja wyjechała wczoraj, otrzymała wszystkie niezbędne upoważnienia i rozpoczęła pracę. Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć potwierdzenie autentyczności obrazu" - powiedział minister.

Pytany o to, czy istnieją sposoby, szanse na odzyskanie obrazu bez uruchamiania procedury sądowej odparł: "istnieją, nie wykluczamy żadnego scenariusza, ale na tym etapie odmawiamy wszelkich komentarzy, ponieważ mogą one utrudnić tok postępowania".

W katalogu domu aukcyjnego Kunst und Auktionshaus Eva Aldag obraz opisano jako "zapewne obraz Gierymskiego". Według marszandów, obecna właścicielka obrazu odziedziczyła go po babce, która w 1948 r. wyszła za mąż za przemysłowca i kolekcjonera z Duesseldorfu, posiadającego już wówczas obraz.(PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)