Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powiększa się ptasia fonoteka Świętokrzyskiego Parku Narodowego

0
Podziel się:

Powiększa się ptasia fonoteka na stronie internetowej Świętokrzyskiego Parku
Narodowego. Posłuchać można już nagrań głosów 39 gatunków, które występują na terenie parku i w
jego otulinie.

Powiększa się ptasia fonoteka na stronie internetowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Posłuchać można już nagrań głosów 39 gatunków, które występują na terenie parku i w jego otulinie.

Dwa lat temu w galerii "Głosy ptaków" zamieszczono nagrania głosów 24 gatunków, teraz przybyło 15. Autor nagrań i zdjęć - pracownik naukowy Świętokrzyskiego Parku Narodowego Paweł Szczepaniak - zapowiedział w rozmowie z PAP, że będzie dodawał głosy kolejnych gatunków.

Szczepaniak wyjaśnił, że do nagrań wykorzystuje profesjonalny sprzęt. Zabiera go zawsze ze sobą, gdy prowadzi badania lub monitoring w terenie, a ptaki nagrywa przy okazji. Według niego na zrobienie czystego nagrania potrzeba sporo pracy, szczególnie w lesie, gdzie wiele ptaków śpiewa jednocześnie. Możliwości technicznego czyszczenia nagrań są ograniczone, dlatego stara się uchwycić pojedyncze głosy.

Większą trudność niż nagrania sprawiają ornitologowi zdjęcia ptaków, gdyż - jak powiedział - nie jest profesjonalnym fotografem przyrody i fotografuje okazjonalnie. Drugi powód jest taki, że wiele ptaków łatwiej usłyszeć niż zobaczyć. Przykładem skrytego gatunku jest derkacz, którego można usłyszeć na łące. Ornitologowi udało się go sfotografować po przywabieniu. Trudno było też uchwycić jarzębatkę.

Na stronie można posłuchać głosów wydawanych w różnych okolicznościach. Nagrań jest ponad 50, bowiem posłuchać można różnych głosów jednego gatunku, np. śpiewu samca bogatki i głosu, jaki wydaje ten ptak, gdy jest zaniepokojony.

Jak tłumaczy ornitolog na stronie internetowej, ptaki wydają różnorakie odgłosy, służące im do powiadomienia otoczenia o zaistniałej sytuacji. Głosy godowe, często bardzo złożone, wydawane są głównie przez samce i służą do przywabiania partnerki. Za pomocą głosów terytorialnych samce zaznaczają swoje terytorium i przepędzają rywali. Dźwięki wydawane przez ptaki służą również do porozumiewania się pomiędzy członkami ptasiej rodziny czy stada. Głosy wabiące i kontaktowe służą do przywoływania osobników własnego gatunku oraz utrzymania kontaktu między osobnikami w stadzie. Głosy alarmowe są reakcją na zagrożenie i niebezpieczeństwo, mogą być ostrzeżeniem dla piskląt czy innych członków stada, a czasem także dla osobników innych gatunków

W galerii zamieszczono dźwięk tokującego bażanta, czajki i kszyka, głos zaniepokojonej muchołówki małej, pokląskwy i strzyżyka. Posłuchać można stada czyży oraz piskląt płomykówki, "bębnienia", czyli stukania w drzewo dzięcioła dużego oraz głosu samca dzięcioła czarnego.

Są także terytorialne głosy samców puszczyka i puszczyka uralskiego wraz z towarzyszącymi im głosami samic, a także głos terytorialny samca uszatki. Zamieszczono także nagrania sójki naśladującej jastrzębia i myszołowa.

Szczepaniak prowadzi monitoring gatunków ptaków występujących w Świętokrzyskim Parku Narodowym, którego efekty będą znane za kilka lat. Podczas wcześniejszych badań na terenie parku doliczono się 130 gatunków ptaków, z czego 58 gniazdujących. Awifauna parku reprezentowana jest głównie przez gatunki charakterystyczne dla środowiska leśnego. (PAP)

agn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)