Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powieść jako forma sztuki w projekcie The Book Lovers

0
Podziel się:

Warszawska prezentacja programu The Book Lovers odbędzie się 26 i 27
października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Organizatorzy projektu przekonują, że powieść
powinna mieć taką samą pozycję w galeriach sztuki, jak inne dzieła.

Warszawska prezentacja programu The Book Lovers odbędzie się 26 i 27 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Organizatorzy projektu przekonują, że powieść powinna mieć taką samą pozycję w galeriach sztuki, jak inne dzieła.

The Book Lovers (Miłośnicy książek) to projekt dotyczący powieści pisanych przez artystów sztuk wizualnych i realizowany przez krakowską Cricotekę.

Historia tego projektu zaczęła się w 2011 roku, od spotkania kuratorki w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka - Joanny Zielińskiej i hiszpańskiego artysty Davida Maroto, który był świeżo po opublikowaniu swej powieści "Illusion".

"Artysta tworzył wokół tej powieści prace wizualne, które dopełniały narrację książki. Bardzo zainteresowałam się tą praktyką i zaproponowałam mu, żeby rozwinąć projekt, który byłby związany z tego typu działalnością artystyczną. Zaczęliśmy zbierać informacje na temat innych artystów, którzy również jednocześnie piszą i tworzą sztukę. Zorientowaliśmy się, że nikt specjalnie się tym do tej pory nie zajmował, że nie istnieje bibliografia ani żadne inne materiały poświęcone temu tematowi" - tłumaczyła w rozmowie z PAP Zielińska.

The Book Lovers to projekt badawczy, polegający na gromadzeniu informacji na temat powieści pisanych przez artystów, dopełniany rozmaitymi prezentacjami, również artystycznymi.

To przede wszystkim kolekcja powieści napisanych przez artystów. Znajduje się w niej ponad 260 tytułów, a jej nabywcą jest antwerpskie Muzeum Sztuki Współczesnej (Belgia). Oprócz kolekcji powstaje internetowa baza danych, również zarządzana przez to muzeum.

Autorzy powieści to między innymi Carl Andre, Keren Cytter, Salvador DalĄ, Tim Etchells, Liam Gillick, Goldin+Senneby, Pablo Helguera, Stewart Home, Joseph Kosuth, Yayoi Kusama, Jana Leo, Jill Magid, Mai-Thu Perret, Tom McCarthy, Richard Prince, Roee Rosen, Lindsay Seers, Alexandre Singh, Andy Warhol. Zarówno kolekcja jak i baza danych zostały zaprezentowane publiczności 6 grudnia 2012 roku w Antwerpii.

W 2013 roku The Book Lovers będzie miał kilka odsłon: odbędzie się kilka wystaw poświęconych artystom, którzy posługują się powieścią jako formą artystyczną (Elizabeth Foundation for the Arts Project Space, NYC; De Appel, Amsterdam; Cricoteka, Kraków) oraz prezentacja na temat powieści artystycznej, w której programie znajdą się wykłady, wywiady, dyskusje i performance w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (26 i 27 października). Po zakończeniu prezentacji ukaże się publikacja.

"Warszawska prezentacja Book Lovers będzie mieć dość nietypową strukturę - z jednej strony będzie to sympozjum naukowe, na które zaprosiliśmy specjalistów wielu dziedzin, którzy będą mówić o literaturze, jej związkach ze sztuką wizualną, o tym w jaki sposób literacka fikcja staje strategią sztuki kuratorskiej. Spotkanie ma charakter otwarty" - powiedziała PAP Zielińska.

Podczas warszawskiego spotkania poruszymy kwestię tego, jak powieść traktowana jako dzieło sztuki ma się do strategii budowanej przez instytucje sztuki. (...) Pracując z Davidem, wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, w której proponowano nam przeniesienie projektu do biblioteki lub księgarni. Do przestrzeni, które są naturalnie przeznaczone dla książek. A naszym celem jest pokazanie, że powieść jest formą sztuki i powinna zająć taką samą pozycję w galeriach sztuki jak inne dzieła" - tłumaczyła Zielińska.

Szczegóły i program warszawskiej prezentacji na stronie: http://www.news.cricoteka.pl/prezentacja-w-msn-w-warszawie/. PAP jest patronem medialnym spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)