Notowania

Powodzie po deszczach w Czechach

Zalane zostało m.in. miasto Frydlant przy granicy z Polską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(äquinoktium/CC/Flickr)

Powodzie wywołane przez wezbrane rzeki nawiedziły w środę północne Czechy. Zalane zostało m.in. miasto Frydlant przy granicy z Polską.

Najniebezpieczniejszy poziom wód zaobserwowano w województwach kralowohradeckim i środkowoczeskim w dorzeczu Łaby. Rano w okolicach miasta Nymburk wylała rzeka Mrlina; woda wdarła się na pola, łąki, zalała część piwnic w dwóch miejscowościach. Domy udało się uchronić dzięki wałom ułożonym z worków z piaskiem.

Wciąż rośnie poziom Cidliny. Jeszcze przed południem przez miasto Novy Bydżov (pod Hradcem Kralove) ma przejść fala kulminacyjna.

W nocy woda zalała Frydlant w województwie libereckim. Strażacy, aby dojechać na miejsce, musieli czekać aż do rana. W okolicach miasta zniszczonych jest kilka mostów i dróg. Czeskie służby odradzają podróż przez ten region.

Według hydrologów poziom pozostałych rzek w kraju libereckim powoli opada. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia powodziowego nadal obowiązuje na Ploucznicy w Czeskiej Lipie. Do domu po południu mają wrócić ewakuowani mieszkańcy domów z Viszniovej koło Frydlantu.

Meteorolodzy dodają, że poprawie sytuacji sprzyja pogoda. Opady nie są już tak intensywne i w wielu miejscach Czech całkowicie ustały.

_ Ze względu na rozwój sytuacji i koniec opadów oczekujemy stopniowej stabilizacji na rzekach, gdzie w tej chwili odnotowujemy wzrost poziomu wody _ - poinformował hydrolog Radek Czekal.

Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz