Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powołano Polskie Towarzystwo Relatywistyczne

0
Podziel się:

Polscy naukowcy z kraju i zagranicy powołali Polskie Towarzystwo
Relatywistyczne (PoToR). Ma ono konsolidować polskie środowisko badaczy czasoprzestrzeni i
grawitacji oraz wspierać młodych naukowców i upowszechniać zdobycze współczesnej nauki.

Polscy naukowcy z kraju i zagranicy powołali Polskie Towarzystwo Relatywistyczne (PoToR). Ma ono konsolidować polskie środowisko badaczy czasoprzestrzeni i grawitacji oraz wspierać młodych naukowców i upowszechniać zdobycze współczesnej nauki.

Zjazd założycielski PoToR - pierwszy krok w procesie oficjalnej rejestracji Towarzystwa - odbył się w Warszawie. Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) spotkali się polscy fizycy pracujący w kilkunastu instytucjach naukowych w kraju i za granicą - poinformował w poniedziałek FUW w przesłanym PAP komunikacie.

"Chcemy propagować informacje o osiągnięciach polskiej relatywistyki, sprowadzać do Polski wiedzę o dokonaniach innych środowisk w dziedzinie teorii względności, zapewniać polskim studentom, doktorantom i młodym uczonym jak najlepsze warunki ułatwiające rozpoczęcie własnej pracy badawczej na najwyższym poziomie w nowoczesnych dziedzinach relatywistycznej fizyki i matematyki czasoprzestrzeni" - zapowiada wybrany na prezesa PoToR prof. Jerzy Lewandowski z FUW.

Zapewnia przy tym, że Towarzystwo chce być otwarte na zainteresowanie społeczne, "żyć w przyjaźni z mediami", a jeśli trzeba - "wchodzić w twórcze spory".

"Jednak jednym z naszych głównych zadań będzie wsparcie organizacji światowego zjazdu relatywistów GR20, który za dwa lata obędzie się na Uniwersytecie Warszawskim" - deklaruje prezes.

Dziekan FUW, prof. Teresa Rząca-Urban zwraca uwagę, że w Polsce jest kilka prężnych ośrodków naukowych, w których rozwijane są badania nad teorią względności i zagadnieniami pokrewnymi. "Pozornie abstrakcyjne badania często w sposób zupełnie nieoczekiwany przekładają się na wymierne rezultaty i praktyczne zastosowania. Dzięki prekursorom relatywistyki potrafimy dziś korzystać z energii jądrowej, nie popełniamy błędów korzystając z nawigacji satelitarnej, a nawet rozumiemy bardzo subtelne efekty obserwowane w ciałach stałych" - dodaje dziekan.

Wśród założycieli Towarzystwa znaleźli się m.in. nestorzy polskiej relatywistyki, profesorowie: Andrzej Trautmann, Stanisław Bażański i Jerzy Lukierski. "Zebrani na spotkaniu założycielskim podjęli także uchwałę o zaproszeniu członków honorowych. Są to Abhay Ashtekar, Yvonne Choquet-Bruhat, Ezra T. Newman i Sir Roger Penrose. Ta czwórka znakomitych uczonych wywarła wielki wpływ na rozwój badań prowadzonych w Polsce" - poinformowano komunikacie.

Jak przypomina FUW, szczególna i ogólna teoria względności należą do grona tych nielicznych koncepcji naukowych, które tworzyły naszą cywilizację nie tylko poprzez ich zastosowania, ale także w sposób bezpośredni, poprzez wpływ na nasze rozumienie i postrzeganie świata.

"Dziś nadal pobudzają wyobraźnię i mimo niezliczonych obserwacji potwierdzających trafność ich przewidywań, co pewien czas zgłaszane są mniej lub bardziej poważne wątpliwości co do poprawności lub ostateczności tych teorii. Wielkim wyzwaniem dla naukowców pozostaje uzgodnienie ogólnej teorii względności z fizyką kwantową" - napisali przedstawiciele FUW. (PAP)

lt/ agt/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)