Notowania

kolejne
07.06.2010 15:59

Powstają kolejne komitety poparcia Bronisława Komorowskiego

# dochodzi informacja o powstaniu komitetu poparcia Komorowskiego w Wielkopolsce #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o powstaniu komitetu poparcia Komorowskiego w Wielkopolsce #

07.06. Poznań (PAP) - Na Pomorzu, Podlasiu, w Świętokrzyskiem oraz w Wielkopolsce powstały w poniedziałek komitety poparcia dla kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na Pomorzu wśród osób, które wspierają obecnego marszałka Sejmu, pełniącego obowiązki prezydenta, są m.in. aktorzy: Mirosław Baka, Jerzy Kiszkis, Stanisław Michalski, Igor Michalski, Halina Winiarska; sportowcy: mistrzyni świata w windsurfingu Marta Hlavaty, mistrzyni świata w fitness (2000) Aleksandra Kobielak; przedsiębiorcy: Jan Zarębski, Kazimierz Wierzbicki, ludzie nauki i kultury: pisarz Paweł Huelle, anglista prof. Jerzy Limon, b. rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Marcin Pliński.

W pomorskim komitecie zasiadają też byli opozycjoniści, m.in. Anna Bogucka-Skowrońska, Jerzy Borowczak i Henryka Krzywonos-Strycharska.

40-osobowy pomorski Komitet Honorowy popierający Komorowskiego przedstawiono w poniedziałek w Gdańsku przed pomnikiem astronoma Jana Heweliusza.

Samorządowy Komitet Honorowy poparcia kandydatury Komorowskiego powołało zaś blisko trzydziestu samorządowców różnych szczebli z województwa podlaskiego. Członkowie komitetu, jako "mandatariusze zaufania publicznego, reprezentanci różnych środowisk, powiatów, miast i wsi" zaapelowali do mieszkańców województwa o poparcie kandydatury Bronisława Komorowskiego.

"Jest jednym z nas, człowiekiem polskich Kresów (...) daje gwarancje budowy Polski opartej na wielkim dziedzictwie historycznym naszych przodków, a jednocześnie Polski zwróconej w przyszłość, tolerancyjnej i otwartej" - napisano w apelu.

W komitecie są samorządowcy wszystkich szczebli. Pomysłodawcą jego powołania był marszałek województwa Jarosław Dworzański (PO). W komitecie znalazł się m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (bezpartyjny, ale wspierany przez PO) oraz prezydent Suwałk Józef Gajewski. Są w nim również m.in. burmistrzowie: Zambrowa, Hajnówki, Ciechanowca, Supraśla i Czarnej Białostockiej.

W województwie podlaskim to już drugi komitet poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego. Pierwszy powołany został w ubiegłym tygodniu. Należą do niego, znani, nie tylko w regionie, naukowcy, artyści i sportowcy, a także przedstawiciele lokalnego biznesu.

W skład tamtego, 41-osobowego, komitetu weszli m.in. rektorzy: Uniwersytetu w Białymstoku prof. Jerzy Nikitorowicz i białostockiej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej prof. Jerzy Kopania, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Dąbrowski oraz malarz i rzeźbiarz, prof. Andrzej Strumiłło.

W województwie świętokrzyskim Komitet Honorowy poparcia dla kandydatury Komorowskiego utworzyło 20 przedstawicieli różnych środowisk, m.in. naukowcy, przedsiębiorcy, twórcy kultury i działacze społeczni.

Przewodnicząca świętokrzyskiej PO, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała na konferencji prasowej, że członkowie komitetu osobiście zaangażują się w kampanię Komorowskiego lub swoim nazwiskiem będą lobbować na rzecz wyboru kandydata PO.

Jeden z członków komitetu, Zdzisław Rachtan "Halny", oficer świętokrzyskiego zgrupowania AK "Ponury", w przekazanym mediom pisemnym oświadczeniu podkreślił, że popiera Bronisława Komorowskiego, ponieważ go zna i uważa, że "ma on przymioty charakteru, które czynią z niego osobę najbardziej godną funkcji głowy państwa polskiego". Jak zaznaczył, "Komorowski jest patriotą". Według Rachtana, Komorowski jest odważny, konsekwentny, uczciwy i ma szacunek dla wartości.

Na liście członków świętokrzyskiego honorowego komitetu poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego są również m.in.: profesorowie uniwersytetu w Kielcach - Michał Gruszczyński, Wiesław Kaca, Piotr Słomkiewicz, Anna Świercz i Stanisław Żak, przedsiębiorcy - Andrzej Jezierski, Zbigniew Kraszewski, Waldemar Skowron i Jerzy Rydlewski, działacze społeczni - Maria Stolzman, Tereliza Braun, Jerzy Kapuściński, ludzie kultury - dr Robert Kotowski i Andrzej Łada oraz sportu - Andrzej Sypytkowski i Włodzimierz Stobiecki.

Artyści, naukowcy, sportowcy i biznesmeni weszli w skład Wielkopolskiego Komitetu poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego. W poniedziałek zaprezentowano pełny skład komitetu. Przewodniczą mu prof. Jadwiga Kiwerska z Instytutu Zachodniego oraz biznesmen, były sportowiec Wojciech Fibak. Honorowym przewodniczącym został założyciel chóru Poznańskie Słowiki Stefan Stuligrosz.

"Popieram go, bo jego oczy są dobre. Jest to osoba serdeczna. Podziwiam go za wysoki poziom osobistej kultury. Za pracowitość i odwagę. Wiem, że on chce naszego dobra" - powiedział Stefan Stuligrosz.

Wśród członków komitetu są ponadto m.in.: reżyser Filip Bajon; Aleksandra Banasiak - szefowa związku kombatantów Czerwca 1956; piłkarz, obrońca Lecha Poznań Bartosz Bosacki; były senator, biznesmen Wojciech Kruk; przedsiębiorca Piotr Voelkel; szefowa Teatru Ósmego Dnia - Ewa Wójciak, czy mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.

Ideę powstania komitetu przedstawił wicemarszałek Senatu prof. Marek Ziółkowski.

"Nie ma w nim polityków i funkcjonariuszy instytucji publicznych, są przedstawiciele wolnych zawodów. Jest to reprezentacja dużej części aktywnych zawodowo mieszkańców regionu. Wszyscy robią to z dobrego serca i wyrachowania. Chodzi o to, aby skończyć wybory w pierwszej turze" - powiedział Ziółkowski na konferencji prasowej.

Komorowski spotka się z wielkopolskim komitetem poparcia 14 czerwca podczas wizyty w Poznaniu.(PAP)

rop/ rof/ mch/ kpr/ mok/ jbr/

Tagi: kolejne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz