Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje film o prof. Kazimierzu Michałowskim

0
Podziel się:

Reżyser Władysław Jurkow nakręci dokumentalno-historyczny film poświęcony
założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej - prof. Kazimierzowi Michałowskiemu.

Reżyser Władysław Jurkow nakręci dokumentalno-historyczny film poświęcony założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej - prof. Kazimierzowi Michałowskiemu.

"Film będzie miał charakter dokumentu biograficznego, adresowanego do szerokiej publiczności. Dlatego znajdą się tutaj elementy konwencji sensacyjno-przygodowej, łączącej zdjęcia inscenizowane z archiwalnymi" - zapowiada reżyser.

Dodaje, że produkcja pt. "Przyjaciel faraonów" będzie "niezwykłą opowieścią o człowieku, który dzięki wielkiej pasji, wbrew wszelkim przeciwnościom, odniósł światowy sukces". "To biografia pełna dramatycznych wydarzeń, niezwykłych przygód i sensacyjnych odkryć" - mówi Jurkow.

Zdaniem inicjatora projektu, profesor Michałowski jest nie tylko postacią już nieco zapomnianą, ale też nigdy nie odkrytą do końca.

"Przeżył dwie wojny, dwa odrodzenia Polski. Uczestniczył w obronie Lwowa, walczył w Legionach i w kampanii wrześniowej. Należał do organizacji podziemnej i był jeńcem oflagu. Po wojnie tworzył Uniwersytet Warszawski, Muzeum Narodowe i wiele polskich i międzynarodowych instytucji. Był założycielem i pierwszym prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego, laureatem tylu nagród, tytułów naukowych i członkiem tylu instytucji, że ich wymienianie tutaj nie ma sensu, bo zajęłoby za dużo miejsca. Wystarczy stwierdzić, że bez niego nie byłoby polskiej archeologii śródziemnomorskiej z jej spektakularnymi odkryciami i renomą na świecie" - przekonuje reżyser.

Prof. Kazimierz Michałowski (1901-1981) był z wykształcenia archeologiem, egiptologiem i historykiem sztuki. Założył Katedrę Archeologii Śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1937 roku został kierownikiem pierwszej polskiej ekspedycji badawczej w Egipcie działającej we współpracy z Francuzami. W 1959 roku założył w Kairze Stację Archeologii Śródziemnomorskiej (obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW noszące imię jego założyciela), która co roku koordynuje działania licznych polskich misji archeologicznych i konserwatorskich.

Jurkow zapowiada, że narracja w filmie będzie związana także z wędrówką szlakiem największych odkryć i wydarzeń z życia profesora oraz osiągnięć polskiej archeologii. Wypowiedzi ekspertów pozwolą wyjaśnić, na czym polegała wyjątkowość archeologicznych odkryć Michałowskiego.

"W filmie nie zabraknie wątków mało znanych, jak choćby udział prof. Michałowskiego wojnie bolszewickiej, czy pobyt w obozie jenieckim w Woldenbergu w czasie II wojny światowej" - mówi reżyser. O mało znanych faktach z życia prof. Michałowskiego -będą opowiadać jego najbliżsi współpracownicy.

Jurkow dodaje przy tym, że film ma wykraczać poza ramy biograficznego dokumentu - nie tylko przypominać kim był i co zrobił prof. Michałowski, ale także pokazać pewną epokę w historii Polski. Będzie to także obraz losów pokolenia polskich naukowców i twórców, którzy najlepsze lata spędzili w systemie politycznym PRL-u. Potrafili wznieść się ponad politykę i ówczesne układy. Mimo wszelkich ograniczeń z tym związanych, odnosili sukcesy i odnajdywali sens w swojej pracy.

Twórcy filmu planują wersje zagraniczne "Przyjaciela Faraonów" (we współpracy z TVP i Departamentem Promocji MSZ), co pozwoli przybliżyć sylwetkę prof. Kazimierza Michałowskiego i pokazać jego dorobek także zagranicznej widowni.

Film - współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej - jest na etapie pierwszych zdjęć, które wykonano w Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zakończenie produkcji planowane jest na jesień 2011. Emisja w telewizji publicznej odbędzie się w grudniu 2011 roku, w 110. rocznicę urodzin Profesora."

W 2008 r. Jurkow zrealizował 3-odcinkowy serial "Tajemnice Doliny Nilu" poświęcony pracy polskich misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie. (PAP)

szz/ agt/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)