Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje książka o rowerzystach z Warszawy

0
Podziel się:

Warszawskie środowisko rowerowe, kawiarnie, kluby, warsztaty i sklepy z nim
związane, jak też historię stołecznych cyklistów przedstawia Magdalena Stopa w swojej nowej książce
"My rowerzyści z Warszawy".

Warszawskie środowisko rowerowe, kawiarnie, kluby, warsztaty i sklepy z nim związane, jak też historię stołecznych cyklistów przedstawia Magdalena Stopa w swojej nowej książce "My rowerzyści z Warszawy".

"Opisuję dynamicznie rozwijające się dziś środowisko rowerowe: rowerowe kawiarnie, kluby, stowarzyszenia typu Warszawska Masa Krytyczna, nieformalne organizacje takie jak Zmiana Organizacji Ruchu, kurierów rowerowych, którzy samodzielnie się ubezpieczają i wiele innych zjawisk" - powiedziała PAP Magdalena Stopa, autorka projektu i książki "My rowerzyści z Warszawy".

"Po kilku publikacjach związanych z historią miasta i przedstawiających starsze pokolenia warszawiaków, jak np. w +Rzemieślnikach warszawskich+, czy w +Ostańcach+, nową książkę +Rowerzystów z Warszawy+ poświęcam przede wszystkim ludziom młodym" - wyjaśniła autorka.

"My, rowerzyści z Warszawy" to książka, w której Stopa przedstawia rowerową społeczność działającą w stolicy. Ludzi animujących środowisko, skupionych wokół wielu organizacji oraz niebanalnych biznesowych przedsięwzięć. Zdaniem autorki są to postaci barwne, wyraziste, o rozmaitych poglądach. Jedni organizują Masę Krytyczną, inni alleycaty, czyli zawody rowerowe w ruchu miejskim. Różne są ich przekonania i różne rowery: kolarki, ostre koła, cruisery, składaki, wygodne mieszczuchy i jeszcze wygodniejsze poziomki.

Jak zaznacza autorka nie pominie ona też historii Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, działalności cyklistów w dwudziestoleciu, specyfiki czasów okupacji i lat powojennych.

Autorka przybliża rowerowe tradycje miasta. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów powstało w 1886 roku. Podobnie jak dzisiejsze stowarzyszenia rowerowe, swoją działalnością daleko wybiegało poza aktywność sportową. Ówcześni cykliści współuczestniczyli, m.in. w zakładaniu Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności czy budowie pomnika Mickiewicza.

Opowieściom towarzyszą fotografie Federica Caponiego, portrety i migawki z codziennego życia warszawskich rowerzystów. Jak było dawniej, pokażą zdjęcia pochodzące m.in. z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Domu Spotkań z Historią i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Więcej informacji o projekcie i książce "My rowerzyści z Warszawy" na stronie http://wspieramkulture.pl/projekt/271-My-rowerzysci-z-Warszawy

Magdalena Stopa jest autorką książek o Warszawie i jej mieszkańcach: "Rzemieślnicy warszawscy" (wspólnie z Janem Brykczyńskim, Vox Humana, 2007), "Kapliczki warszawskie" (wspólnie z Anną Beatą Bohdziewicz, DSH, 2009, "Słodka Warszawa" (Stopa Studio, 2009), "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" tomy 1-3 (wspólnie z Janem Brykczyńskim, DSH, 2010, 2011, 2012), "Chleb po warszawsku" (wspólnie z Federico Caponim, Veda, 2012). Jest laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2011) i dwóch dyplomów honorowych Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za najlepsze publikacje roku (2009-2010 i 2010-2011) w dziedzinie varsavianów.

Federico Caponi, fotograf. Ukończył filozofię na Uniwersytecie we Florencji. Współpracował z włoskimi teatrami, a także z producentami filmowymi i telewizyjnymi. Jest członkiem międzynarodowej, niezależnej grupy filmowej Dirty Poet Films. Autor fotoreportaży społecznych wykonanych w Indiach, Nepalu, Chinach, Włoszech oraz w Polsce. Publikował zdjęcia m.in. w "Przekroju", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", a także w publikacjach Teatru Narodowego w Warszawie. Mieszka w Warszawie od 2006 roku.(PAP)

abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)