Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstał dotykowy Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących

0
Podziel się:

Łódzki magistrat opracował pierwszy dotykowy Atlas Miasta Łodzi dla Osób
Niewidomych i Słabowidzących. Opracowanie ma trafić m.in. do Polskiego Związku Niewidomych oraz
szkół. Na początek wydano 100 egzemplarzy.

Łódzki magistrat opracował pierwszy dotykowy Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących. Opracowanie ma trafić m.in. do Polskiego Związku Niewidomych oraz szkół. Na początek wydano 100 egzemplarzy.

Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących powstał w oparciu o rozwiązania wypracowane przy wykonaniu Atlasu Miasta Łodzi, który posiada opracowanie w wersji polskiej i angielskiej. Jest pierwszym tyflograficznym (wypukła grafika dla niewidomych) planem miasta Łodzi.

Atlas ma umożliwić osobom z dysfunkcją narządu wzroku poznanie poprzez dotyk, zrozumienie i odwzorowanie różnych aspektów geograficznych związanych z lokalizacją Łodzi na terenie kraju, województwa oraz położeniem ważnych obiektów i ulic w mieście.

Opracowanie ma trafić m.in. do ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci słabowidzących i niewidomych oraz Polskiego Związku Niewidomych. Na początek wydano 100 egzemplarzy, bo na tyle pozwalają środki w tegorocznym budżecie miasta - powiedział PAP rzecznik prezydenta miasta Marcin Masłowski.

Atlas składa się z 21 plansz, wykonanych w druku wypukłym, podzielonych na dwie części - ogólną, ukazującą położenie Łodzi w kraju i województwie, oraz szczegółową - pokazującą ważne miejsca w mieście.

Plansze składają się z kolorowej wkładki wydrukowanej na kartonie w druku płaskim i powiększonym, przydatne dla osób słabowidzących oraz wykonanego technologią termoformowania z folii PET, wypukłego obrazu mapy.

Plansze plastikowe zawierają również opisy przedstawione alfabetem Braille'a. Do Atlasu dołączono broszurę z wykazem plansz, wykazem skrótów i obiektów zamieszczonych na mapach (drukiem czarnym oraz alfabetem Braille'a).

W skład zespołu redakcyjnego opracowania weszli m.in. dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Polskiego Związku Osób Niewidomych. W przygotowaniu wsparcia pod względem technicznym i merytorycznym udzielili także pracownicy Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Według łódzkiego magistratu plany miast dla osób niewidomych lub słabowidzących posiadają także Warszawa, Kraków, Poznań i Płock. (PAP)

szu/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)