Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstał portal Kraków - miasto literatury

0
Podziel się:

Powstał multimedialny i interaktywny portal Kraków - miasto literatury,
prezentujący literacką historię miasta, związanych z nim poetów i pisarzy, a także festiwale,
spotkania i filmy poświęcone literaturze.

Powstał multimedialny i interaktywny portal Kraków - miasto literatury, prezentujący literacką historię miasta, związanych z nim poetów i pisarzy, a także festiwale, spotkania i filmy poświęcone literaturze.

Wcześniej informacje o życiu literackim miasta były rozproszone na stronach rozmaitych instytucji, uczelni i wydawców. Portal stworzony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe jest wzorowany na stronach internetowych Miast Literatury UNESCO.

"Nowy portal będzie stale uzupełniany wiedzą o życiu literackim miasta. Chcemy prezentować tam projekty tożsame z misją Miast Literatury UNESCO, a zatem takie, w których literatura staje się filarem nie tylko artystycznego, ale także ekonomicznego rozwoju" - mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. Jak dodała to naturalne uzupełnienie innego portalu - Reading Małopolska, który pokazuje różnorodność literacką całego regionu.

Pod adresem www.miastoliteratury.pl można znaleźć informacje o najważniejszych pisarzach związanych z Krakowem obecnie i w przeszłości, o nagrodach literackich i teatralnych, kultowych księgarniach, bibliotekach o niepowtarzalnym klimacie, literackich kawiarniach i miejscach przyjaznych czytaniu.

Kraków w 2010 r. rozpoczął starania o uzyskanie tytułu Miasta Literatury UNESCO, formalny wniosek został złożony pod koniec 2011 r. Miasta - kandydaci powinny mieć tradycje literackie i wydawnicze, programy wsparcia dla pisarzy, poetów i tłumaczy, prężnie działającą sieć bibliotek oraz organizować festiwale, angażujące ludzi w życie literackie i promujące czytelnictwo.

Według zastępcy prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdaleny Sroki uzyskanie Miasta Literatury UNESCO byłoby właściwym podkreśleniem znaczenia Krakowa dla literatury polskiej i światowej i ma swoje głębokie uzasadnienie w tradycjach miasta. "W oparciu o to przekonanie budujemy programy wspierające różnorodność i bogactwo inicjatyw literackich w mieście. Literatura może przyczyniać się do poprawy spójności społecznej, stymulować rozwój gospodarczy i rozwój przemysłów kreatywnych, istotnie wpłynąć na dialog międzykulturowy" - podkreśla Sroka.

W Krakowie odbywają się dwa duże festiwale literackie - coroczny Festiwal Conrada i raz na dwa lata Festiwal Miłosza. Organizowane co roku Targi Książki odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

W 2011 r. miasto przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. W maju tego roku ICORN wraz z Komisją ds. Więzionych Pisarzy PEN International (PEN International WiPC) zorganizowała w Krakowie konferencję "Writing Freedom" poświęconą wolności słowa.

Od ponad roku, wspólnie z portalem Bookeriada.pl, KBF organizuje akcję "Drugie Życie Książki" czyli cykliczne, bezpłatne wymiany książek. W lipcu ruszyła kampania "Wirtualna Biblioteka Wydawców" współorganizowana przez blisko 20 krakowskich wydawnictw - na ponad 60 przystankach komunikacji miejskiej wiszą plakaty prezentujące książki, wystarczy za pomocą telefony komórkowego zeskanować kod QR, by bezpłatnie pobrać fragment dzieła i czytać je np. w tramwaju.

Portal www.miastoliteratury.pl jest jednym z elementów dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kraków - Miasto Literatury.(PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)