Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstał przewodnik turystyczny po Wielkopolsce dla niewidomych

0
Podziel się:

30 atrakcji turystycznych opisano w przewodniku dla osób niewidomych "Poznań
pod palcami - niecodzienny przewodnik po Wielkopolsce". Pozycję wydano w dwóch wersjach - z
powiększonym drukiem dla niedowidzących oraz w języku Braille'a dla osób niewidomych.

30 atrakcji turystycznych opisano w przewodniku dla osób niewidomych "Poznań pod palcami - niecodzienny przewodnik po Wielkopolsce". Pozycję wydano w dwóch wersjach - z powiększonym drukiem dla niedowidzących oraz w języku Braille'a dla osób niewidomych.

Przewodnik został napisany przez prezesa fundacji "Szansa dla niewidomych", Marka Kalbarczyka.

"Autor jeździł po tych miejscach i z perspektywy osoby niewidomej opisał wszystkie atrakcje. To może być ciekawa pozycja nie tylko dla niewidomych, ale również zdrowych turystów, którzy dzięki niej będą mogli postrzegać jak osoba niewidoma widzi świat i nasz region" - powiedziała w rozmowie z PAP Anna Cimoch z poznańskiego oddziału fundacji "Szansa dla niewidomych".

Pozycja została przygotowana w dwóch wersjach: z powiększonym drukiem dla osób niedowidzących oraz dwutomowej dla osób niewidomych, gdzie tekst jest zapisany w języku Braille'a.

Wersja dla niewidomych składa się z opisu lokalizacji, a także 15 rycin, dzięki którym osoby niewidome mogą poczuć pod palcami jak wygląda pomnik, budynek lub obiekt. Wersja dla niedowidzących zamiast rycin zawiera ponad 40 zdjęć.

Wśród wybranych atrakcji znalazły się m.in. zamki w Gołuchowie oraz Kórniku, Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu. Turysta będzie mógł przeczytać także opisy miejsc, które znajdują się w Poznaniu, m.in. Ostrowa Tumskiego, Placu Wolności oraz Stadionu Miejskiego.

W obu wersjach przewodnika znalazło się także 12 przepisów kuchni regionalnej.

Przewodnik w wersji z powiększonym drukiem został wydany w 220 egzemplarzach, natomiast w j. Braille'a - w 85. Książki można oglądać w kołach PZN w Wielkopolsce, wybranych bibliotekach powiatowych, filiach przeznaczonych dla osób niewidomych, Centrach Informacji Miejskiej oraz w biurze fundacji w Poznaniu.

"Liczba egzemplarzy jest ograniczona, ale przewodnik będzie można wypożyczyć na wycieczkę" - przyznała Cimoch.

Wcześniej fundacja "Szansa dla niewidomych" przygotowała podobne publikacje m.in. w Gdańsku i Wrocławiu.

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON Samorządu Województwa Wielkopolskiego. (PAP)

mat/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)