Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstała Europejska Platforma Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie

0
Podziel się:

Katowicki Holding Węglowy i czeski koncern górniczy OKD podpisały
porozumienie tworzące Europejską Platformę Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. W przyszłości do
współpracy zaproszone zostaną również firmy węglowe z innych europejskich krajów.

Katowicki Holding Węglowy i czeski koncern górniczy OKD podpisały porozumienie tworzące Europejską Platformę Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. W przyszłości do współpracy zaproszone zostaną również firmy węglowe z innych europejskich krajów.

Zainicjowane przez polskich i czeskich partnerów przedsięwzięcie służy m.in. wymianie doświadczeń oraz opracowaniu jednolitych standardów oceny stanu bezpieczeństwa w zakładach górniczych w Europie.

"Celem tej inicjatywy jest wymiana doświadczeń z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wspólne korzystanie z rozwiązań prowadzących do zmniejszenia ilości wypadków w kopalniach oraz poprawy warunków pracy" - powiedział we wtorek PAP rzecznik holdingu Wojciech Jaros.

Niebawem planowane jest zaproszenie do współpracy innych polskich spółek górniczych, a następnie brytyjskiego UK Coal i niemieckiej grupy RAG.

Polsko-czeskie prace nad stworzeniem Platformy trwały kilkanaście miesięcy; teraz nastąpiła formalna inauguracja inicjatywy, poprzez podpisanie umowy założycielskiej. Jej najważniejszym przesłaniem jest dążenie stron do ciągłego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracy w oparciu o najlepsze sprawdzone praktyki.

Platforma ma być także forum dyskusji np. o zwalczaniu zagrożenia metanowego oraz możliwościach wykorzystania tego gazu, towarzyszącego złożom węgla.

"Działania przewidziane w tym roku obejmują wzajemne wizyty specjalistów w kopalniach oraz informacje o podstawowych zagrożeniach i utrudnieniach pracy tak, by wnioski można było przenosić do propozycji konkretnych rozwiązań" - wskazał Jaros.

Według przedstawicieli KHW płaszczyzna współpracy w ramach Platformy może być bardzo szeroka. Chodzi m.in. o budowanie kultury bezpieczeństwa pracy, dzielenie się najlepszymi sprawdzonymi praktykami, doskonalenie przepisów oraz opracowanie i wdrażanie międzynarodowych standardów bezpieczeństwa pracy i edukacja w tej dziedzinie.

Inicjatywę spółek już w ubiegłym roku pochwaliła Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, będąca gremium doradczym prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Nadzór górniczy podkreślał znaczenie inicjatywy dotyczącej opracowania jednolitych standardów oceny stanu bezpieczeństwa w zakładach górniczych w Europie. Może to być punkt wyjścia do nowych, innowacyjnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W tym roku w polskim górnictwie zginęło pięć osób, z czego cztery w kopalniach węgla kamiennego - jedna z ofiar nie pracowała przy wydobyciu, ale przy załadunku węgla do transportu. W ubiegłym roku praca górnicza pochłonęła w Polsce 28 ofiar, z czego 22 w kopalniach węgla kamiennego.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)