Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powstała Koalicja na rzecz Edukacji Narodowej

Dyrektorzy szkół i liderzy organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją stworzyli Koalicję na rzecz Edukacji Narodowej (KEN). W swoim programie zapowiedzieli, że będą podejmować działania służące rozwojowi oświaty, a także jej obronie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyrektorzy szkół i liderzy organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją stworzyli Koalicję na rzecz Edukacji Narodowej (KEN). W swoim programie zapowiedzieli, że będą podejmować działania służące rozwojowi oświaty, a także jej obronie.

"Jest to koalicja osób związanych z edukacją i, mamy nadzieję, wszystkich tych, dla których oświata jest ważna i którzy uważają, że oświaty trzeba bronić przed ideologizacją i przed działaniami polegającymi na łamaniu prawa" - wyjaśnił na czwartkowej konferencji prasowej jeden z twórców KEN, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jacek Strzemieczny.

Jedną z pierwszych spraw, którymi zajmie się koalicja, jest odwołanie Mirosława Sielatyckiego ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN). Decyzja ta, zdaniem koalicji, była niezgodna z konstytucją.

Sielatycki został zwolniony z powodu wydania przez CODN poradnika dla nauczycieli "Kompas", przygotowanego przez ekspertów Rady Europy. W publikacji są propozycje tematów i scenariusze lekcji dotyczących praw człowieka i praw obywatelskich. Zdaniem ministra edukacji Romana Giertycha, poradnik zachęca do organizowania spotkań uczniów z organizacjami homoseksualistów.

W swoim oświadczeniu założyciele organizacji podkreślili, że "minister Roman Giertych sprzeniewierzył się Konstytucji RP". Powołują się na artykuł 25, stanowiący m.in., że władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej "zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

Odpowiadając na ten zarzut Roman Giertych powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej, że dyrektor CODN Mirosław Sielatycki został zwolniony, ponieważ "w swojej pracy i w swoich decyzjach odszedł od kryteriów programowych". Minister dodał, że "polski program nauczania nie przewiduje nauczania, że dyskryminacją jest brak możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne".

Roman Giertych odniósł się także do zawartego w programie KEN sformułowania, że "niedopuszczalne jest odwoływanie i powoływanie dyrektorów placówek oświatowych ze względu na ideologiczną ocenę ich czynów, przynależność lub zależność polityczną". Minister uważa, że "Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli jest instytucją, która ma realizować politykę ministerstwa".

"Jeżeli odbiera się ministrowi prawo do tego, aby kierował polityką oświatową, to jakby odbierać obywatelom prawo do decydowania o tym, kto ma wygrać, a kto ma przegrać w wyborach parlamentarnych" - dodał minister. (PAP)

ula/ je/

Tagi: koalicja na rzecz edukacji narodowej, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz