Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstała monografia poświęcona NZS w woj. katowickim

0
Podziel się:

Siłą Niezależnego Zrzeszenia Studentów było skupienie młodych ludzi o
bardzo różnych poglądach, których mocno połączyła antykomunistyczna postawa i chęć zmiany
rzeczywistości - wskazuje w monografii poświęconej NZS w woj. katowickim dr Tomasz Kurpierz z IPN.

Siłą Niezależnego Zrzeszenia Studentów było skupienie młodych ludzi o bardzo różnych poglądach, których mocno połączyła antykomunistyczna postawa i chęć zmiany rzeczywistości - wskazuje w monografii poświęconej NZS w woj. katowickim dr Tomasz Kurpierz z IPN.

"W przeciwieństwie do dość licznych w Solidarności zwolenników reformowania PRL, wśród studentów działających w zrzeszeniu znacznie mniej było osób wierzących w możliwość jakiejś sensownej ewolucji systemu komunistycznego. Dla wielu celem działań od początku było odzyskanie przez Polskę niepodległości" - napisał autor w książce pt. "Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980-1989". Monografia zostanie zaprezentowana w piątek w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Choć - jak zauważył Kurpierz - odwaga i stawianie na pozór nierealistycznych celów są przywilejami młodości, to jednak rzeczywistość przerosła prognozy "starszych" opozycjonistów. Członkowie zrzeszenia domagali się demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania przez władze podstawowych swobód obywatelskich oraz poszanowania praw człowieka. Górnośląskie uczelnie, podobnie jak wiele innych ośrodków w kraju, w ostatniej dekadzie PRL stały się areną burzliwych wydarzeń, których finał nastąpił wraz z upadkiem systemu komunistycznego w Polsce w 1989 roku.

Publikacja jest kolejnym przedsięwzięciem, które ma na celu popularyzację edukacji historycznej na temat opozycji w PRL wśród młodzieży, ale także wśród byłych i obecnych działaczy NSZZ "Solidarność". W piątkowym spotkaniu promocyjnym wezmą udział dawni członkowie NZS i działacze związku. Ich wspomnienia zostaną skonfrontowane podczas dyskusji panelowej pt. "NZS a Solidarność - młodszy brat czy ważny partner".

W liczącej ponad 400 stron publikacji Kurpierz omówił struktury niezależnego ruchu studenckiego w okresie legalnej działalności w największych uczelniach w regionie - Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej, Śląskiej Akademii Medycznej i Akademii Ekonomicznej w Katowicach, opisał także działalność konspiracji studenckiej w czasie stanu wojennego - przede wszystkim na Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej.

Na tych uczelniach nastąpiła w drugiej połowie dekady reaktywacja zrzeszenia, zaś na przełomie 1988 i 1989 r. NZS ponownie zaczęło działać również w Śląskiej Akademii Medycznej. Działania zrzeszenia w województwie katowickim ściśle związane były z wydarzeniami rozgrywającymi się w innych ośrodkach akademickich, dlatego też górnośląskie struktury niezależnego ruchu studenckiego zostały omówione na szerszym, ogólnopolskim tle, tym bardziej, że niektórzy regionalni liderzy NZS weszli również w skład krajowych władz organizacji. Książka zawiera fotografie działaczy NZS, m.in. z manifestacji i internowania oraz reprodukcje dokumentów.(PAP)

kon/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)