Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powstała największa koronka koniakowska na świecie

0
Podziel się

Największa koronka koniakowska na świecie powstała w Beskidach. Serweta ma
średnicę 5 m. Jest dziełem pięciu koronczarek z Koniakowa - poinformowała w czwartek
pomysłodawczyni wykonania gigantycznej serwety Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej.

bErIQSwl

Największa koronka koniakowska na świecie powstała w Beskidach. Serweta ma średnicę 5 m. Jest dziełem pięciu koronczarek z Koniakowa - poinformowała w czwartek pomysłodawczyni wykonania gigantycznej serwety Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej.

Serweta powstawała od kwietnia w domu koronczarki Marty Haratyk, która tworzyła ją wspólnie z Danutą Krasowską, Renatą Krasowską, Mariolą Legierską oraz Urszulą Rybką. Panie zużyły do stworzenia dzieła 50 km nici. Serweta składa się z ponad 8 tysięcy elementów.

Ligocka-Kohut poinformowała, że koronczarki zakończyły pracę w minioną sobotę. Dzieło zostało przewiezione do miejscowej remizy. Tam została m.in. rozprasowana przez wilgotną gazę oraz ręcznie przyszyta materiałem od spodu.

bErIQSwn

Największa na świecie koronka koniakowska wkrótce zostanie zaprezentowana publicznie i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Okazją będą Dni Koronki Koniakowskiej, które rozpoczną się w przyszły czwartek. Serweta pokazana zostanie 18 sierpnia. "Nie słyszałam, żeby gdziekolwiek powstała większa koronka od naszej. Zależało nam jednak na promowaniu Koniakowa, dlatego mówimy o największej koronce koniakowskiej" - wyjaśniła Ligocka-Kohut.

Koronki są wizytówką wsi Koniaków w Beskidzie Śląskim. Tradycja ich tworzenia sięga ponad 100 lat. Bardzo często stawały się podarunkiem. Otrzymali je m.in. papież Jan Paweł II oraz królowa angielska Elżbieta II. (PAP)

szf/ mlu/ mhr/

bErIQSwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)