Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaną trzy nowe placówki archiwalne

0
Podziel się:

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podjął decyzję o powstaniu trzech nowych
archiwów - w Białymstoku, Rzeszowie i Bielsku-Białej. Budowa tego ostatniego rozpocznie się jeszcze
w tym roku - poinformowała PAP we wtorek Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podjął decyzję o powstaniu trzech nowych archiwów - w Białymstoku, Rzeszowie i Bielsku-Białej. Budowa tego ostatniego rozpocznie się jeszcze w tym roku - poinformowała PAP we wtorek Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

"Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa w Bielsku-Białej, w Rzeszowie powstanie projekt budowlany, a w Białymstoku koncepcja obiektu i w przyszłym roku - projekt" - powiedział PAP zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych odpowiedzialny za kwestie budowlane Ryszard Wojtkowski.

Według planów, budynek Archiwum Państwowego w Rzeszowie będzie miał powierzchnię użytkową ok. 4,7 tys. mkw. i pomieści blisko 32 km akt. W Archiwum Państwowym w Białymstoku na 2,5 tys. mkw. znajdzie się ok. 12 km akt, a budynku w Bielsku-Białej przy podobnej wielkości będzie przechowywanych blisko 10 km akt.

Jak podkreślają przedstawiciele Archiwów Państwowych, nowe obiekty będą spełniać współczesne standardy budownictwa archiwalnego. Oprócz powierzchni magazynowych powstaną, odpowiednio wyposażone, pracownie digitalizacji i konserwacji oraz sale ekspozycyjne i konferencyjne. Wprowadzone udogodnienia mają zapewnić właściwe warunki przechowywania najcenniejszych zasobów kultury narodowej. Poszerzeniu ulegnie działalność edukacyjna i popularyzatorska archiwów państwowych, a korzystający z archiwów uzyskają lepsze warunki dostępu do materiałów archiwalnych.

"To kolejny krok na drodze do przystosowania infrastruktury archiwów państwowych stosownie do ich funkcji i znaczenia. W drugiej połowie roku zostaną oddane do użytku obiekty archiwalne w Radomiu, Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. To pierwsze obiekty, które zostały wybudowane od wielu lat, ściśle przeznaczone na potrzeby zabezpieczenia, przechowywania i udostępniania dokumentacji" - mówił Wojtkowski.

Prowadzone są także prace koncepcyjne i projektowe siedzib Archiwum Narodowego w Krakowie i oddziału w Bolesławcu Archiwum Państwowego w Wrocławiu. Ponadto, archiwa w Katowicach i Lublinie oraz Archiwum Akt Nowych w siedzibą w Warszawie otrzymały środki inwestycyjne na poprawę warunków przechowywania i zabezpieczenia zbiorów oraz zwiększenia możliwości przechowalniczych.

"Oprócz budowy nowych obiektów dostosowujemy i modernizujemy istniejące do obowiązujących przepisów, jak i warunków, jakie powinny spełniać" - zaakcentował zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

W jego ocenie, te inwestycje to nowa jakość w polskich archiwach, dzięki której będziemy mieli obiekty na poziomie światowym. "To duży krok ku temu, by polskie archiwa zabezpieczyły to dziedzictwo naszej historii, które się zachowało, by je udostępniać nie tylko naukowcom, ale także osobom poszukującym korzeni rodzinnych czy badających historię regionalną" - dodał Wojtkowski. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)