Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstanie nowa agencja unijna?

0
Podziel się:

Unia chce lepiej egzekwować wspólnotowe przepisy dotyczące odpadów.

Powstanie nowa agencja unijna?
(ec.europa.eu)

Konieczne jest powołanie nowych, specjalnych organów UE, które będą się zajmować egzekwowaniem europejskiego prawodawstwa dotyczącego odpadów - to główne zalecenie opublikowanego raportu Komisji Europejskiej (KE) o gospodarce odpadami w Unii Europejskiej. Pomysł rozważ m.in. unijny komisarz do spraw środowiska Stawros Dimas (na zdjęciu).

KE doszła do wniosku, że powołanie nowej agencji oraz wspierającego ją organu inspekcyjno-kontrolnego jest najlepszym sposobem, by zagwarantować lepsze przestrzeganie przepisów UE.

Szacuje się, że corocznie w Unii Europejskiej wytwarza się 2,6 miliarda ton odpadów, z czego ponad 90 milionów ton uznawanych jest za niebezpieczne.
Pracujący obecnie urzędnicy KE nie wystarczą ze względu na skalę problemu - autorzy raportu alarmują, że przynajmniej jedna piąta składowisk odpadów, które skontrolowano w ramach wzmocnionych ostatnio działań państw członkowskich, jest nielegalna. Ponadto, jednolite kontrole na szczeblu unijnym, a nie krajowym, mają być bardziej wiarygodne i sprawiedliwe dla podmiotów gospodarczych.

_ - Przestrzeganie przepisów unijnych ma zasadnicze znaczenie, jeżeli chcemy osiągnąć nadrzędny cel prawodawstwa UE dotyczącego odpadów, jakim jest ochrona zdrowia obywateli i środowiska naturalnego w Europie. Musimy przestudiować wszystkie możliwe warianty, w tym powołanie unijnej agencji lub organu, który umożliwi maksymalne wykorzystanie korzyści, jakie niesie ze sobą prawodawstwo UE, dla obywateli, środowiska i gospodarki UE _ - oświadczył odchodzący ze stanowiska, unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

W zamyśle KE nowa agencja realizowałaby szereg zadań, takich jak przegląd systemów egzekwowania prawa w państwach członkowskich, skoordynowana działalność kontrolna i nadzorcza. Towarzyszyłoby temu stworzenie specjalnego organu UE odpowiedzialnego za inspekcje i kontrole bezpośrednie instalacji i obiektów, w których stwierdzono poważne przypadki niezgodności z przepisami; obecnie inspekcje prowadzą urzędnicy krajowi.

KE już policzyła, że oba nowe organy - na których powołanie będą musiały się zgodzić kraje członkowskie - kosztowałyby nieco ponad 16 milionów euro rocznie. Tymczasem - przekonuje KE - zyski będą ogromne. Poza innymi korzyściami w dziedzinie gospodarki odpadami, pełne wdrożenie unijnych przepisów miałoby zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych, w tym metanu z wysypisk, o równowartość co najmniej 200 milionów ton CO2 rocznie. Pozwoliłoby to zaoszczędzić 2,5 miliarda euro.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)