Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie porozumienie na rzecz zwiększenia cyfrowych umiejętności Polaków

0
Podziel się:

Powstanie Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polaków
zapowiedziane zostało w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii.
Porozumienia ma zostać powołane 29 maja.

Powstanie Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polaków zapowiedziane zostało w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii. Porozumienia ma zostać powołane 29 maja.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej każdy kraj Unii powinien powołać Lidera Cyfryzacji. Jego zadaniem ma być propagowanie wiedzy na temat korzyści, jakie daje internet oraz wspierać i promować wykorzystywanie narzędzi cyfrowych. W Polsce Liderem Cyfryzacji został Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra administracji i cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji.

Marciński powiedział na posiedzeniu komisji, że głównym celem jego działania będzie podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków. "Chcemy zmienić wizerunek Polaków, żeby nie byli postrzegani w Europie jako ten przysłowiowy hydraulicy tylko jako informatycy" - powiedział.

Marciński podkreślił, że już wkrótce umiejętności związane z cyfryzacją będą niezbędne praktycznie we wszystkich sferach życia człowieka. "Według opinii Komisji Europejskiej do 2015 roku, 90 proc. stanowisk pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności cyfrowych" - zaznaczył Marciński. Dodał, że jak wynika z badań, do roku 2015 będzie brakować w całej Unii Europejskiej ok. 880 tys. specjalistów z sektora informatyki i telekomunikacji.

Podnoszeniu kompetencji cyfrowych polaków ma służyć Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polaków, które zostanie powołane 29 maja. Zadaniem porozumienia - jak zaznaczył Marciński - nie będzie podejmowanie samodzielnych działań, tylko integracja instytucji, organizacji i firm, które chcą wspierać rozwój kompetencji cyfrowych polaków.

"Porozumienie będzie miało za zadanie stworzenie katalogu dobrych praktyk związanych z cyfryzacją" - podkreślił Marciński. Dodał, że katalog dobrych praktyk ma być "listą oczekiwań" związanych z podnoszeniem kompetencji cyfrowych, a także służyć ma diagnozowaniu obszarów działania, w których będzie trzeba podejmować konkretne działania związane z rozwojem kompetencji cyfrowych.

W planach jest także organizowanie corocznych konferencji przeglądowych dotyczących kompetencji cyfrowych Polaków. "Porozumienie ma także wspierać regionalne inicjatywy związane z podnoszeniem kompetencji cyfrowych" - dodał.(PAP)

krm/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)