Notowania

wiadomości
01.06.2011 15:07

Powstanie Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii

Kamień węgielny pod budowę Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) wmurowano w środę w Poznaniu. Realizacja inwestycji zakończy się w 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kamień węgielny pod budowę Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) wmurowano w środę w Poznaniu. Realizacja inwestycji zakończy się w 2013 roku.

Centrum będzie multidyscyplinarnym ośrodkiem, który ma skupiać najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Koszt inwestycji wynosi 63 mln euro. Obiekt będzie miał powierzchnię prawie 20 tys. mkw. Infrastruktura WCZT składać się będzie z Centrum Technologii Biomedycznej, Centrum Biotechnologii Przemysłowej i Roślinnej, Centrum Technologii Chemicznych i Nanotechnologii oraz Centrum Badań Materiałowych wraz z Regionalnym Laboratorium Unikatowej Aparatury.

WCZT tworzone jest przy współudziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a także m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego oraz instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk.

"Wspólne przedsięwzięcie uczelni publicznych miasta Poznania, instytutów naukowych PAN jest pierwszym w Polsce na tak dużą skalę. Cieszę się, że potrzebę łączenia uczelni i instytutów naukowych dostrzegły najwyższe władze kraju, zapisując taką możliwość w znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym" - powiedział w trakcie uroczystości rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

Budowa i wyposażenie WCZT realizowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.(PAP)

rpo/ krf/ tot/

(Więcej w Serwisie Naukowym PAP - www.nauka.pap.pl)

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz