Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożegnano emigracyjnego historyka prof. Tadeusza Wyrwę

0
Podziel się:

We Francji pożegnano prof. Tadeusza Wyrwę, znanego emigracyjnego historyka,
żołnierza Państwa Podziemnego, który zmarł 20 listopada pod Paryżem w wieku 84 lat. Wyrwa był przez
wiele lat współpracownikiem "Kultury" w Maisons-Laffitte.

We Francji pożegnano prof. Tadeusza Wyrwę, znanego emigracyjnego historyka, żołnierza Państwa Podziemnego, który zmarł 20 listopada pod Paryżem w wieku 84 lat. Wyrwa był przez wiele lat współpracownikiem "Kultury" w Maisons-Laffitte.

Jak poinformował PAP w piątek Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura" w Maisons-Laffitte, prof. Wyrwa zmarł w ubiegłą sobotę w swoim domu w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse.

Badacza pochowano w czwartek na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem, gdzie znajduje się wiele grobów wybitnych polskich emigrantów.

Urodzony 15 marca 1926 r. w Warszawie, Tadeusz Wyrwa w czasie II wojny światowej, walczył w oddziale AK na Kielecczyźnie. Po wojnie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa za walkę podziemną, zbiegł z więzienia i uciekł na Zachód. Przebywał najpierw w Niemczech Zachodnich, w USA i Hiszpanii, zanim osiadł na stałe we Francji, gdzie poświęcił się karierze naukowej. Od 1964 roku aż do emerytury pracował w prestiżowej francuskiej Akademii Nauk (CNRS).

Dorobek naukowy Tadeusza Wyrwy obejmuje kilkanaście książek w języku francuskim i polskim, przede wszystkim z dziedziny historii najnowszej Polski. Wśród jego znanych prac w języku polskim są: "W cieniu legendy Majora Hubala", "Historyk na obczyźnie a najnowsze dzieje Polski", "Bezdroża dziejów Polski. Kraj i emigracja po 1 września 1939 r.". Po francusku opublikował też prace z dziedziny prawa i nauk politycznych dotyczące krajów Ameryki Południowej.

Od lat 60. prof. Wyrwa publikował wielokrotnie w "Zeszytach Historycznych" i "Kulturze", wydawanej przez Jerzego Giedroycia.

Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Kultury (1991) i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (1993). Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. (PAP)

szl/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)