Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: 98. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

0
Podziel się:

Troska o imigrantów w Polsce to nowe zadanie dla polskich wspólnot i parafii
- uważa dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesław Wójcik. W niedzielę w Kościele
katolickim obchodzony jest 98. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

*Troska o imigrantów w Polsce to nowe zadanie dla polskich wspólnot i parafii - uważa dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesław Wójcik. W niedzielę w Kościele katolickim obchodzony jest 98. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. *

Tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest pod hasłem "Migracja a nowa ewangelizacja". W wydanym z okazji Dnia orędziu papież Benedykt XVI podkreślił, że zjawisko migracji jest "opatrznościową sposobnością do głoszenia Ewangelii" i może pomóc w poznaniu Jezusa osobom, którzy go jeszcze nie poznały, lub znają słabo.

W poznańskim Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej odprawiona została z okazji Dnia msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa polskiej emigracji bp. Wiesława Lechowicza.

"Kościół polski włącza się w obchody poprzez modlitwę. Chcemy nią otoczyć naszych rodaków, których blisko 18 milionów przebywa poza granicami naszej ojczyzny, ale także wyrażamy troskę o tych wszystkich, którzy przybywają do Polski z różnych zakątków świata" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej ks. Wiesław Wójcik.

Jak podkreślił, otwarcie się, poprzez życzliwą troskę i gościnność na tych, którzy przez Polskę przejeżdżają lub tu przebywają to nowe wyzwanie dla wspólnot i dla parafii katolickich w naszym kraju.

"Jako Kościół katolicki mamy zobowiązanie wobec wszystkich przebywających w naszym kraju, zwłaszcza katolików, chociaż nie tylko. Kościół jest dla wszystkich domem otwartym. Benedykt XVI w swoim orędziu mówi, że wspólnoty chrześcijańskie powinny przez gest solidarności otwierać się, przyjść z pomocą, z chrześcijańską gościnnością" - zaznaczył.

"Imigranci w Polsce to przede wszystkim osoby z krajów dawnego Związku Radzieckiego, z Wietnamu, Chin. Polska jest dla tych ludzi bardzo często tylko krajem tranzytowym. Podejmowane są kroki, by ułatwić otrzymanie obywatelstwa tym, którzy są w naszym kraju jako uchodźcy" - dodał ks. Wójcik.

Papież Benedykt XVI w wydanym z okazji 98. Światowego Dzień Migranta i Uchodźcy orędziu podkreślił, że dzisiejsze zjawisko migracji jest "opatrznościową sposobnością do głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie".

"Wyzwaniem dla Kościoła staje się niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary, także wtedy, gdy brakuje im oparcia, które mieli w kulturze kraju pochodzenia, a także wypracowanie nowych strategii duszpasterskich oraz metod i języków, sprzyjających istotnej rzeczy, jaką jest przyjmowanie Słowa Bożego" - stwierdził w orędziu Benedykt XVI.

Ojciec Święty przypomniał, że każdy duszpasterz powinien być sługą Słowa Bożego -powiedział PAP bp. Wiesław Lechowicz. "Chodzi o takie słowo, które będzie motywowało emigrantów do życia, wychodziło naprzeciw ich problemom, o słowo budujące wspólnotę. Ma to być duszpasterstwo, które będzie uwzględniało konkretną sytuację polskich emigrantów na danym terenie i przy uwzględnieniu specyfiki lokalnego Kościoła" - dodał.

Biskup podkreślił, że duszpasterstwo emigracyjne musi się koncentrować na osobie Jezusa.

"Ono nie może tylko spełniać celów edukacyjnych, kulturalnych, integracyjno-społecznych czy sportowych. Musi prowadzić do spotkania człowieka z Bogiem poprzez Słowo Boże i sakramenty" - dodał bp Lechowicz.

Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako "okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów".

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego z października 2011 r. wynika, że czasowo za granicą przebywało w 2010 r. prawie dwa miliony Polaków. Liczbę migrantów na całym świecie szacuje się na ponad 200 mln. (PAP)

rpo/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)