Notowania

wiadomości
30.08.2011 10:44

Poznań: Adwokat i pracownik ANR podejrzani o udział w grupie przestępczej

Znanego poznańskiego adwokata oraz pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych zatrzymali wielkopolscy policjanci. Obaj usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej nielegalnie przejmującej nieruchomości

Podziel się
Dodaj komentarz

Znanego poznańskiego adwokata oraz pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych zatrzymali wielkopolscy policjanci. Obaj usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej nielegalnie przejmującej nieruchomości

Jak poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej policji, zatrzymania miały miejsce we wtorek rano.

To kolejne zatrzymane osoby w sprawie przejmowania różnych nieruchomości należących do osób w trudnej sytuacji materialnej.

"Jednym z zatrzymanych jest poznański prawnik prowadzący kancelarię adwokacką. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzut nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań w procesie sądowym oraz zarzut płatnej protekcji" - poinformował Borowiak.

Drugą zatrzymaną osobą jest pracownik Agencji Nieruchomości Rolnych, któremu także przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty korupcyjne.

W kwietniu tego roku policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali sześć osób powiązanych z poznańskim półświatkiem. Wśród zatrzymanych był m.in. notariusz.

Proceder polegał na tym, że podejrzani dawali w prasie ogłoszenia o możliwości udzielenia pożyczki. Gdy ktoś chciał przystąpić do takiej transakcji, żądano zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Pożyczki były w kwotach od 14 tys. do 40 tysięcy złotych. Rzeczywista wartość gruntów była jednak kilkanaście razy wyższa.

Dokumenty były podpisywane w kancelarii zatrzymanego notariusza. Pożyczkobiorcy, podpisując akty notarialne, nie mieli świadomości, że tracą prawo własności nieruchomości.

Policjanci i prokuratorzy prowadzący śledztwo zdobyli materiały dowodowe świadczące o tym, że podejrzani działali w zmowie oraz w celu doprowadzenia do przejęcia majątku osób pokrzywdzonych.

Wszystkie osoby zamieszane w tę sprawę mają przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz szereg zarzutów innych przestępstw popełnionych przez poszczególnych podejrzanych. Czterech podejrzanych ciągle przebywa w areszcie. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia. (PAP)

rpo/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz