Notowania

wiadomości
07.09.2011 16:36

Poznań: Archidiecezja chce się sądzić z miastem o prawie 6 mln zł

Pozew o zapłatę za prawie pięcioletnie korzystanie bez umowy przez jedno z liceów ogólnokształcących z budynku należącego do Kościoła złożyła w poznańskim sądzie Archidiecezja Poznańska. Za korzystanie z budynku domaga się od miasta Poznania prawie 6 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pozew o zapłatę za prawie pięcioletnie korzystanie bez umowy przez jedno z liceów ogólnokształcących z budynku należącego do Kościoła złożyła w poznańskim sądzie Archidiecezja Poznańska. Za korzystanie z budynku domaga się od miasta Poznania prawie 6 mln zł.

Informację przekazała w środę PAP Agnieszka Weichert-Urban z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Sprawa dotyczy budynku bezprawnie zabranego Kościołowi w 1956 roku. W czerwcu Kościół otrzymał wyrokiem sądu 4,7 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa za niemożność dysponowania odebranymi wówczas nieruchomościami, w tym budynkiem obecnego liceum. Czynsz jakiego domaga się archidiecezja został naliczony od czasu, kiedy nieruchomość została zwrócona Kościołowi.

"Pozew dotyczy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z tej nieruchomości za okres ostatnich 4,5 roku" - powiedział w środę PAP reprezentujący Archidiecezję Poznańską mec. Mikołaj Drozdowicz.

Kościół chce uzyskane od miasta pieniądze przeznaczyć na działalność charytatywną i oświatową Caritas.

Władze Poznania uważają, że prawie 6 mln zł, których domaga się archidiecezja jest kwotą za wysoką. Miasto chce zapłacić za korzystanie z nieruchomości, ale dokonane wyliczenia, na które się powołuje są 4,5 krotnie niższe od kościelnych.

Negocjacje miasta z Kościołem w sprawie tej nieruchomości trwają od września 2008 roku. W budynku przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące.

Wcześniej Kościół otrzymał wyrokiem sądu 4,7 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa za niemożność dysponowania dwoma budynkami w Poznaniu, bezprawnie zabranymi Kościołowi w 1956 roku.

W 1956 roku budynek obecnego liceum został wywłaszczony na rzecz Skarbu Państwa. Decyzję tę za nieważną w 2007 r. uznał minister budownictwa, a następnie wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny.

Kuria domagała się 32 mln zł - równowartości 10-letniego czynszu za użytkowane budynki. Sąd w lipcu 2010 roku uznał, na podstawie wyceny biegłych, że wystarczająca będzie kwota 23 mln zł.

W czerwcu br. sąd apelacyjny obniżył tę kwotę, uznając że odszkodowanie nie przysługuje za utracone korzyści, czyli potencjalne zyski z wynajmu budynków. (PAP)

rpo/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz