Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Arka na dachu Galerii Miejskiej "Arsenał"

0
Podziel się:

Do budowania łodzi na wzór Noego nawołuje najnowsza instalacja Radosława
Gryty, "Budujcie arkę", która w sobotę wieczorem zostanie odsłonięta na dachu Galerii Miejskiej
Arsenał w Poznaniu. Arkę będzie można oglądać do 30 września.

Do budowania łodzi na wzór Noego nawołuje najnowsza instalacja Radosława Gryty, "Budujcie arkę", która w sobotę wieczorem zostanie odsłonięta na dachu Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Arkę będzie można oglądać do 30 września.

"Praca jest elementem corocznego projektu Arsenału zakładającego wyjście poza przestrzeń galerii, całość odbywa się w ramach inicjatywy Pasażu Kultury" - powiedziała PAP Magdalena Popławska koordynatorka projektu z Galerii Miejskiej Arsenał.

Morska łódź wiosłowa, o rozmiarach sześć na półtora metra, zainstalowana została na rusztowaniu. Łódź zdaniem artysty ma symbolizować ratunek dla przestrzeni prywatnej każdego człowieka. Nawiązuje także, do historii powodzi, które wielokrotnie zalewały Poznań. To połączenie historii i współczesności, ostrzeżenie przed zagrożeniami, które przed nami stoją.

Artysta chciał stworzyć coś, co będzie wyróżniało się na tle zabudowanego Poznańskiego Starego Rynku.

"Gdy przyjechałem do Poznania i zobaczyłem zabudowany rynek, postanowiłem stworzyć coś, co się wyróżni, poszukując tematu natrafiłem na problem licznych powodzi, które nawiedzały miasto" - wyjaśnia założenia projektu artysta Radosław Gryta.

Powodzie w Poznaniu były zjawiskiem cyklicznym, wynikały przede wszystkim z usytuowania miasta na najniższych tarasach doliny Warty. Do dziś na Starym Rynku jest tablica upamiętniająca wielką powódź w 1736 roku, gdy zalane były drogi, zerwane mosty, a na ulicy Żydowskiej powódź porwała 34 budynki.

"Kwestie potopu jednak rozumiem szerzej, jako wszelkie problemy, zagrożenia dla prywatności. To np. zalew informacji"- dodał artysta.

W symbolice pracy Gryta, powódź to problemy dla przestrzeni prywatnej. Zagrożenia skoncentrowane na czynniku ludzkim. Rzeźbiarz widzi tu pewien ratunek, przysłowiową arkę z całym jej biblijnym patosem.

Współczesną arką mogą być różne rzeczy. Dla samego artysty takim ratunkiem jest czytanie, jako przykład podaje także, popularne w Skandynawii obozy ciszy, w ramach, których to ludzie wyjeżdżają, by przez kilka tygodni pomilczeć między sobą.

Radosław Gryta to rzeźbiarz, performer, nauczyciel mieszkający w Finlandii, gdzie w 1989 otrzymał nagrodę państwową. Artysta rzeźbi w drewnie i kamieniu. Sięga po glinę, włókna szklane, ceramikę. (PAP)

kpr/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)