Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Cykl wydarzeń związanych z XIV Dniem Judaizmu

0
Podziel się:

Koncerty, przedstawienia teatralne, wykład, wystawa i gra miejska składają
się na rozpoczynający się w piątek cykl wydarzeń związanych z XIV Dniem Judaizmu w Poznaniu.

Koncerty, przedstawienia teatralne, wykład, wystawa i gra miejska składają się na rozpoczynający się w piątek cykl wydarzeń związanych z XIV Dniem Judaizmu w Poznaniu.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim przypada 17 stycznia. Motywem święta jest fragment z Księgi Rodzaju "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, i złóż go w ofierze", opisujący ofiarowanie Izaaka przez Abrahama.

W Poznaniu tradycyjnie Dzień Judaizmu to nie tylko nabożeństwo, ale także cykl wydarzeń kulturalnych i naukowych. Tradycja ta jest związana z dawną funkcja metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego, który odpowiadał z ramienia episkopatu za dialog z judaizmem.

"Oczywiście najważniejszym wydarzeniem będzie poniedziałkowe nabożeństwo biblijne, ale także wtorkowy wykład prof. Josepha Sieversa z Instytutu Papieskiego na temat faryzeuszy" - powiedział w piątek PAP rzecznik kurii poznańskiej ksiądz Maciej Szczepaniak.

Prof. Joseph Sievers we wtorek zreferuje temat, "Kim był faryzeusz? Ujęcie proposologiczne", w którym ukazuje członków tego ugrupowania w nowym świetle. Autor, opierając się na źródłach literackich epoki, dokonał weryfikacji rozpowszechnionego stereotypu faryzeuszów, mocno zakorzenionego we współczesnej kulturze, przeciwstawiając go nowemu ujęciu.

Imprezy rozpocznie w piątek koncert zespołu Bester Quartet. Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera.

W sobotę w Poznaniu zorganizowana zostanie gra miejska "Pojzn, tej! Śladami Poznańskich Żydów", której rozpoczęcie zaplanowano przy grobie rabina Akivy Egera, jednego z najbardziej znanych żydowskich uczonych, który sprawował urząd rabina w Poznaniu od 1814/1815 do 1837 r.

Tego samego dnia w Teatrze Polskim pokazana będzie sztuka Piotra Rowickiego "Mykwa "Spektakl, odwołujący się do wydarzeń w Jedwabnem, konfrontuje widzów z problemem mentalnego wykluczenia i poczucia winy Polaków wobec społeczności żydowskiej.

Wydarzeniem modlitewno - artystycznym cyklu będzie niedzielny koncert "Pieśni żydowskie" w wykonaniu kantora Toma A. Fuerstenberga z Holandii. Fuerstenberg - jest kantorem z Utrechtu, praprawnukiem Benjamina Latza, wielkiego dobroczyńcy Poznania z XIX wieku. Scenografię historycznego gmachu synagogi poznańskiej zrealizowali artystów z Uniwersytetu Artystycznego. Podczas koncertu jego uczestnicy będą modlić się za ofiary szoah (holokaustu).

Z okazji Dnia Judaizmy w Bibliotece Raczyńskich można oglądać wystawę "Judaizm - religia, tradycja", na której prezentowane są książki ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz z kolekcji prywatnej na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli. Egzemplarze Talmudu, Torę i Zohar oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory.(PAP)

kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)