Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Gala dedykowana Janowi A.P. Kaczmarkowi podczas "Transatlantyku"

0
Podziel się:

Oficjalną galą, dedykowaną pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu Janowi
A.P. Kaczmarkowi, rozpoczęła się trzecia edycja Transatlantyk Festival Poznań. Koncert
zorganizowano w auli uniwersyteckiej z okazji 60. urodzin kompozytora.

Oficjalną galą, dedykowaną pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu Janowi A.P. Kaczmarkowi, rozpoczęła się trzecia edycja Transatlantyk Festival Poznań. Koncert zorganizowano w auli uniwersyteckiej z okazji 60. urodzin kompozytora.

"Ten koncert to niespodzianka, bo ja uciekałem jak mogłem przed moimi urodzinami. Miałem je 29 kwietnia, ale moi przyjaciele uparli się, żeby zorganizować małą uroczystość. Chciałem, żeby było skromnie i chyba jest" - powiedział podczas koncertu Jan A.P. Kaczmarek.

Uroczystość oficjalnie otworzył prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który wręczył kompozytorowi busolę. "Otwierając Transatlantyk wierzę, że kierunki, które wyznacza ten festiwal, tak jak ta busola, pozostaną niezmienione w filmie, muzyce i kulturze" - powiedział prezydent.

Podczas koncertu publiczność mogła wysłuchać prapremierowego wykonania muzyki inspirowanej "Anną Kareniną" Lwa Tołstoja. Goście zgromadzeni w auli mogli wysłuchać również wykonania pianistki Glorii Campaner II koncertu fortepianowego Rachmaninowa, podczas którego towarzyszyła jej Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej. Na scenie pojawił się również pianista Leszek Możdżer.

Transatlantyk to festiwal filmowy, podczas którego zaplanowano projekcję ponad 150 filmów z całego świata. Ponadto odbędą się warsztaty i seminaria prowadzone m.in. przez uznane postaci światowego przemysłu filmowego, m.in. Petra Zelenkę, Davida MacMillana czy Mariana Dziędziela.

W trakcie tegorocznej edycji odbędzie się też koncert z okazji 35. rocznicy założenia amerykańskiej wytwórni muzycznej Varese Sarabande, specjalizującej się w wydawaniu płyt z muzyką filmową, a młodzi kompozytorzy z całego świata po raz trzeci wezmą udział w Composition Contest. Twórcy będą walczyć o nagrody o łącznej wysokości ponad 50 tys. dolarów. (PAP)

mat/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)