Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: III Jesienne Spotkanie Kardiologów

0
Podziel się:

Upowszechnienie nowej metody leczenia zawału abordowanego i wprowadzenie
odpowiednich procedur w tej sprawie postuluje prof. Stefan Grajek z Uniwersytetu Medycznego w
Poznaniu biorący udział w rozpoczętym w piątek w Poznaniu III Jesiennym Spotkaniu Kardiologów.

Upowszechnienie nowej metody leczenia zawału abordowanego i wprowadzenie odpowiednich procedur w tej sprawie postuluje prof. Stefan Grajek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu biorący udział w rozpoczętym w piątek w Poznaniu III Jesiennym Spotkaniu Kardiologów.

Temat zawału abordowanego jest jednym z kilkudziesięciu poruszanych podczas poznańskiego spotkania. W dwudniowym Jesiennym Spotkaniu Kardiologów w Poznaniu bierze udział ponad 600 lekarzy tej specjalności z całego kraju.

Zawał abordowany to zawał przerwany. W tej metodzie leczenia chodzi o to, aby pacjent w ciągu dwóch godzin dotarł do specjalistycznego szpitala, a jak nie jest to możliwe to należy mu podać odpowiednie leki antyzakrzepowe, które obumieranie mięśnia sercowego powstrzymają do czasu dostarczenia pacjenta do szpitala.

"Każdy zawał zaczyna się okolicy podsierdziowej serca i martwica mięśnia +pełza+ do nasierdzia. Proces ten trwa około dwóch godzin i wtedy dochodzi do zawału na całej grubości mięśnia sercowego. Przerwanie tego +pełzania+ daje szanse na szybsze wyleczenie pacjenta" - wyjaśnił PAP prof. Grajek.

Według niego, aby system leczenia zawałów serca działał sprawnie, odsetek zawałów abordowanych w całej liczbie tych zdarzeń powinien wynosić około 20 procent. W Polsce odsetek ten jest znacznie mniejszy.

Pacjent, który trafi odpowiednio szybko do kliniki lub otrzyma lek antyzakrzepowy, przechodzi zabieg udrażniania żyły tzw. angioplastkę.

Według badań, w Polsce średni czas dowozu pacjenta do kliniki od momentu wystąpienia pierwszego bólu zawałowego wynosi 5 godzin, Po tym czasie nie ma szans na powstrzymanie zawału.

"Tylko w pierwszych dwóch godzinach jest szansa na przerwanie +pełzania+ martwicy mięśnia sercowego, czyli doprowadzenie do zawału abordowanego, przerywanego. Jeżeli w ogólnej świadomości zarówno pacjentów, jak lekarzy i decydentów zacznie funkcjonować pojęcie zawału abordowanego to będzie to korzystne dla całego systemu" - przekonuje prof. Grajek.

Jednym ze sposobów powstrzymywania zawału jest podawanie leków antyzakrzepowych, czyli leczenie trombolityczne, które ma na celu przywrócenie przepływu krwi w naczyniu krwionośnym.

"Niestety, w polskich karetkach nie ma takich leków. Decyzje o ich wprowadzeniu musi podjąć Narodowy Fundusz Zdrowia i chcemy go do tego przekonać" - mówił prof. Grajek.

Jesienne Spotkania Kardiologów w Poznaniu są miejscem wymiany opinii między specjalistami. Spotkania organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu, Klinika Kardiologii i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie "Serce dla Serca". Spotkanie zakończy się w sobotę.(PAP)

kpr/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)