Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: IV Kongres Współczesnej Onkologii

0
Podziel się:

Immunoonkologia i terapie molekularne to najnowsze strategie leczenia
nowotworów. W Poznaniu odbywa się IV Kongres Współczesnej Onkologii zatytułowany "Kontrowersje i
nowe strategie leczenia nowotworów".

Immunoonkologia i terapie molekularne to najnowsze strategie leczenia nowotworów. W Poznaniu odbywa się IV Kongres Współczesnej Onkologii zatytułowany "Kontrowersje i nowe strategie leczenia nowotworów".

W kongresie, który rozpoczął się w czwartek bierze udział 300 lekarzy z całego kraju.

Tematem wiodącym spotkania jest immunoonkologia i terapie molekularne. "W ostatnim czasie najbardziej rozwijającą się gałęzią leczenia nowotworów jest immunoonkologia - powiedział w piątek PAP prof. Andrzej Mackiewicz, przewodniczący komitetu naukowego konferencji. - W USA zarejestrowano pierwszą szczepionkę na raka prostaty, powstały też leki, które aktywują układ immunologiczny w obronie przed czerniakiem. Dzięki tym terapiom organizm może lepiej zwalczać nowotwór" - dodał prof. Mackiewicz.

Drugim ważnym działem współczesnej onkologii jest terapia molekularna. "Są to leki celowane, które przenikają do komórek nowotworowych i niszczą pewne ich składniki, kontrolując namnażanie się komórek nowotworowych. Jeżeli nie można tego procesu namnażania powstrzymać to powinniśmy, chociaż zacząć je kontrolować" - powiedział prof. Mackiewicz.

W zwalczaniu nowotworów na świecie stosowana jest personalizacja terapii. "Nie ma leków, które byłyby skuteczne u wszystkich chorych. Musimy selekcjonować poszczególne grupy chorych po to, by stosować względem nich skuteczną terapię. To się odbywa w ten sposób, że badamy genom danego nowotworu u danego pacjenta albo też określamy status genetyczny pacjenta i na podstawie tych badań dobieramy leki" - powiedział uczony, charakteryzując zasady onkologii spersonalizowanej.

Według prof. Mackiewicza w Polsce przy leczeniu nowotworów, ze względu na wysokie koszty, nie stosuje się najnowszych leków. "Są na świecie rejestrowane już najnowsze leki onkologiczne, ale są one tak drogie, ze NFZ nie jest w stanie ich sfinansować. W Polsce 75 proc. stosowanych w terapiach leków to leki odtwórcze, generyczne" - mówił prof. Mackiewicz.

W programie kongresu oprócz wykładów tematycznych, znalazły się warsztaty, szkolenia dla lekarzy specjalistów oraz dyskusje.(PAP)

kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)