Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Jeżdżący czołg IS-2 nową atrakcją Muzeum Broni Pancernej

0
Podziel się:

Jeżdżący egzemplarz ciężkiego czołgu IS-2 to nowa atrakcja Muzeum Broni
Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wyremontowany eksponat będzie miał swoją
premierę 1 czerwca podczas dni otwartych koszar z okazji święta 1 Batalionu Pancernego.

Jeżdżący egzemplarz ciężkiego czołgu IS-2 to nowa atrakcja Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wyremontowany eksponat będzie miał swoją premierę 1 czerwca podczas dni otwartych koszar z okazji święta 1 Batalionu Pancernego.

IS-2 to czołg radzieckiej konstrukcji z okresu II wojny światowej. Pojazd z poznańskiego muzeum jest prawdopodobnie jedynym jeżdżącym egzemplarzem w Polsce.

Jak powiedział w piątek PAP Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, do dziś w Polsce zachowało się 11 czołgów IS-2. Głównie są to egzemplarze pozbawione silników, skrzyń biegów i wyposażenia. Czołg z poznańskiego muzeum zachował się w wyjątkowo dobrym stanie.

Prace remontowe prowadzone były od października ubiegłego roku. Jak powiedział Boruń, pierwsze uruchomienie muzealnego IS-2 miało miejsce już w 2005 roku. Po trzech miesiącach prac, udało się wówczas uruchomić silnik, ale dopiero teraz można było doprowadzić go do takiego stanu, że czołg jeździ.

"IS-2 był odpowiedzią Rosjan na Tygrysy - ciężkie niemieckie czołgi. Był to pojazd elitarny, w IS-2 były wyposażane pułki gwardyjskie, zwane pułkami przełamania. Czołgów tych używano tam, gdzie prowadzone były najcięższe walki. W czasie II wojny światowej na wyposażeniu Wojska Polskiego znalazło się ich ok. 50 sztuk" - powiedział.

Jak dodał, w Wojsku Polskim czołgi te były na wyposażeniu dwóch pułków czołgów. 4 Pułk Czołgów Ciężkich w styczniu 1945 roku uczestniczył w wyzwalaniu Warszawy, potem walczył o Mirosławiec i Kołobrzeg. Swój szlak bojowy zakończył w maju 1945 w Zuhlsdorf niedaleko Berlina.

Drugim pułkiem, do którego trafiły czołgi IS-2 był 5 Pułk Czołgów Ciężkich. Na przełomie kwietnia i maja 1945 brał on udział w tzw. operacji łużyckiej. (PAP)

rpo/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)