Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Kary i zarzuty dla uczestników protestu ws. ACTA

0
Podziel się:

Zarzuty usiłowania uszkodzenia ciała policjantów oraz wybicia szyb usłyszało
czterech mężczyzn zatrzymanych w czwartek w Poznaniu w trakcie protestów przeciwko podpisanej przez
Polskę umowie ACTA. W sumie policja zatrzymała wówczas osiem osób.

Zarzuty usiłowania uszkodzenia ciała policjantów oraz wybicia szyb usłyszało czterech mężczyzn zatrzymanych w czwartek w Poznaniu w trakcie protestów przeciwko podpisanej przez Polskę umowie ACTA. W sumie policja zatrzymała wówczas osiem osób.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, cztery zatrzymane osoby usłyszały w sobotę zarzuty wybicia szyby przystanku i okna biura oraz usiłowanie uszkodzenia ciała policjantów, za co grozi im do 10 lat.

"Inny zatrzymany za czynną napaść na funkcjonariusza dobrowolnie poddał się karze i dostał 1,5 roku w zawieszeniu i grzywnę. Nie ma jeszcze zarzutu dla zatrzymanego, który miał uszkodzić radiowóz i napaść na policjantów. Został przesłuchany i zwolniony do domu" - powiedział Borowiak.

Pozostałe dwie zatrzymane osoby to nieletni. Jeden miał zniszczyć sygnalizator świetlny i znak drogowy a drugi został zatrzymany za napaść na funkcjonariusza. Jak powiedział Borowiak ich sprawą zajmie się sąd.

W czwartkowej manifestacji w Poznaniu wzięło udział kilka tysięcy osób. Według policji zgromadzenie liczyło 2,5 tys. uczestników. W trakcie kilkugodzinnej demonstracji jej uczestnicy przeszli ze Starego Rynku na plac Wolności, później przenieśli się m.in. przed siedzibę wielkopolskiej PO. Protestujący gromadzili się też w innych punktach miasta, na pewien czas sparaliżowali ruch samochodowy i tramwajowy w centrum Poznania.

Policja oceniła manifestację jako spokojną, zatrzymała jednak osiem osób m.in. za rzucanie kamieniami w funkcjonariuszy oraz w budynek, w którym mieści się siedziba PO. Funkcjonariusze wylegitymowali blisko 220 osób.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to układ dotyczący ochrony własności intelektualnej m.in. w sieci. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić on do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Polska podpisała to porozumienie w czwartek w Tokio. (PAP)

rpo/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)