Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Konferencja bibliotekarzy o nowoczesnych bibliotekach

0
Podziel się

O tym, jak budować i organizować nowoczesne placówki biblioteczne, dyskutują
od czwartku w Poznaniu uczestnicy dwudniowej konferencji "Biblioteka XXI wieku, nowoczesna
architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje. Trzy lata po Kielcach - najnowsze
realizacje".

bEiLpHoB

O tym, jak budować i organizować nowoczesne placówki biblioteczne, dyskutują od czwartku w Poznaniu uczestnicy dwudniowej konferencji "Biblioteka XXI wieku, nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje. Trzy lata po Kielcach - najnowsze realizacje".

W wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich bierze udział 180 bibliotekarzy z bibliotek akademickich, publicznych, pedagogicznych i szkolnych z całej Polski.

"Organizatorzy bibliotek muszą myśleć nie tylko o tym, by tam były atrakcyjne zbiory, ale także, że biblioteka to miejsce spotkań, edukacji, kultury i informacji" - powiedziała PAP przewodnicząca stowarzyszenia Elżbieta Stefańczyk.

bEiLpHoD

Podczas konferencji pokazane zostaną najnowsze realizacje z zakresu architektury i wyposażenia bibliotek. Swoje prelekcje wygłoszą architekci, projektanci wnętrz, bibliotekarze i akademicy z całej Polski. Otwarcie konferencji połączono z oddaniem do użytku nowego budynku Biblioteki Politechniki Poznańskiej.

"Boom w budownictwie bibliotecznym rozpoczął się od bibliotek akademickich, one były w awangardzie pod tym względem od wielu lat. Z czasem biblioteki publiczne zaczęły pełnić coraz więcej funkcji i one również zaczęły się zmieniać. Samorządy coraz częściej widzą potrzebę modernizacji bibliotek. To musi być wspólne myślenie, by budynek biblioteczny spełniał swoją funkcję, ale i był nowoczesny pod względem architektury. Ta konferencja ma pokazać dobre wzorce inwestycji bibliotecznych i przypomnieć, że istnieją programy do których można aplikować po środki na projekt architektoniczny czy aranżację wnętrz" - wyjaśniła Stefańczyk.

Według niej, wzorcowa biblioteka powinna być nowoczesna, wygodna, z meblami dostosowanymi także do potrzeb małego czytelnika i z przestrzeniami zaaranżowanymi do odpoczynku i lektury w ciszy.

"W takiej bibliotece muszą być nowości, coraz większy dostęp do mediów elektronicznych, z obowiązkowym dostępem do internetu. Przestrzeń biblioteczna musi +zapraszać do środka+. W Polsce cały czas są biblioteki rażąco odbiegające od ideału, ale jest ich coraz mniej" - stwierdziła.

bEiLpHoJ

Konferencja potrwa do piątku. W piątek w podpoznańskim Kiekrzu rozpocznie się VII Forum Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich poświęcone m.in. Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest jedną z najstarszych i największych ogólnopolskich organizacji pozarządowych. Zrzesza ponad 8 tys. członków, osoby związane z bibliotekarstwem i informacją naukową.

W Polsce funkcjonuje ok. 8,5 tys. bibliotek publicznych. (PAP)

rpo/ hes/

bEiLpHpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)