Notowania

wiadomości
18.08.2012 11:11

Poznań: Konkursy dla kompozytorów na festiwalu Transatlantyk

22 młodych kompozytorów, wystartowało w sobotę w eliminacjach konkursu Instant Film Composition Contest organizowanego w ramach Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk - poinformowała PAP rzeczniczka festiwalu Aleksandra Gutkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

22 młodych kompozytorów, wystartowało w sobotę w eliminacjach konkursu Instant Film Composition Contest organizowanego w ramach Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk - poinformowała PAP rzeczniczka festiwalu Aleksandra Gutkowska.

Instant Film Composition Contest to jeden z dwóch organizowanych w trakcie festiwalu konkursów obok Transatlantyk Film Music Competition. W obu mogą startować tylko kompozytorzy, którzy nie ukończyli 35 lat.

22 uczestnicków konkursu Instant - m.in. z Polski, Izraela, Włoch i USA - w pierwszym etapie biorą udział w eliminacjach, podczas których oglądają krótki materiał filmowy i natychmiast wychodzą na scenę, gdzie na oczach widzów muszą stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy.

"Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje ocenia jury, które wybierze 10 finalistów konkursu. Zwycięska dziesiątka zaprezentuje się ponownie w kompozytorskich improwizacjach przed jurorami i publicznością. Tym razem artyści będą musieli stworzyć na żywo utwory do pięciominutowego, innego niż w eliminacjach materiału filmowego" - powiedziała PAP Gutkowska.

Finał tego konkursu zaplanowano na niedzielę. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 oraz pierwszą nagrodę w wysokości 20 tys. dol. Laureaci drugiej i trzeciej nagrody otrzymają odpowiednio 10 tys. i 5 tys. dolarów.

Drugi konkurs Transatlantyk Film Music Competition zaplanowano na poniedziałek. W jego finale swoje kompozycje do dwóch krótkich filmów zaprezentują kompozytorzy wybrani przez jury z pośród 58, którzy nadesłali swoje nagrania.

Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2012 oraz Transatlantyk Young Composer Award - First Prize w wysokości 20 tys. dol. Druga nagroda wyniesie 10 tys., a trzecia 5 tys. dol. Nagrody w obydwu konkursach zostaną wręczone podczas gali zamknięcia Festiwalu, 21 sierpnia 2012 roku.

Wszyscy trzej laureaci będą mieli prawo udziału w warsztatach muzyki filmowej Instytutu Rozbitek w roku 2013. Rozbitek to miejsce działalności edukacyjnej, w dziedzinie filmu i muzyki, a także miejsce pracy nad nowymi projektami muzycznymi i filmowymi. Rozbitek wspiera artystów o niezależnej wizji. Instytut jest położony we wsi Rozbitek, w XIX-wiecznym kompleksie pałacowo-parkowym 60 km na zachód od Poznania.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk rozpoczął się w środę - został on stworzony w roku 2011 przez kompozytora i laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka. Do soboty projekcje festiwalowe obejrzało 22 tys osób.

W programie znalazły się pokazy prawie 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych: Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs 2012, Kino Kulinarne, Transatlantyk Konfrontacje, Transatlantyk Art i Eko, Nowe Polskie Dokumenty, Nowe Kino Niemieckie i Nowe Kino Skandynawskie, Wiosna Arabska, Wall Street Story, Narodziny mistrza: Alfred Hitchcock, Poza Gatunkiem - Sci-fi, Sezon, Bike Movies - Kino Rowerowe, Kino klasy B - ekstaza i mdłości, Transatlantyk dla Dzieci czy Oscar 2012 - nominacje nieanglojęzyczne. Festiwal zakończy się w środę 22 sierpnia. (PAP)

kpr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz