Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Międzynarodowe Triennale Rzeźby

0
Podziel się:

Pięć wystaw, ponad 200 obiektów autorstwa 90 artystów z 17 krajów można
oglądać od piątku w poznańskim Centrum Kultury Zamek w ramach Międzynarodowego Triennale Rzeźby
"Kryzys gatunku".

Pięć wystaw, ponad 200 obiektów autorstwa 90 artystów z 17 krajów można oglądać od piątku w poznańskim Centrum Kultury Zamek w ramach Międzynarodowego Triennale Rzeźby "Kryzys gatunku".

Organizatorzy przygotowali cztery międzynarodowe wystawy zbiorowe (wystawa konkursowa i trzy wystawy kuratorskie) oraz wystawę indywidualną Francesco Marino Di Teana - wybitnego rzeźbiarza, architekta i filozofa, który swoimi pracami na trwałe wpisał się w historię rzeźby europejskiej.

Kuratorem generalnym Triennale jest Robert Sobociński - autor rzeźb plenerowych i pomników, wystawiający w Polsce i za granicą.

"Takie zakumulowanie propozycji rzeźbiarskich to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, ale także trudny temat medialny. Problem rzeźby współczesnej to problem właściwego odbioru i przekazania tej sztuki poprzez środki, którymi dysponujemy, szerokim rzeszom odbiorców. Rzeźby to nie są zjawiska fikcyjne - są to obiekty, nad którymi ludzie pracują po kilka lat. Jest to sztuka wolniejszych przebiegów i ekstremalnych doznań" - tłumaczył na konferencji prasowej Sobociński.

Według niego, "Kryzys gatunku" to właśnie kryzys przekazu.

"Z rzeźb nie da się skonstruować porażającego newsa - tu trzeba mieć czas i chęć na poznanie tej sztuki. Nasza wystawa to największa prezentacja rzeźby w całej Europie wschodniej. Jest to spektakularny przegląd tendencji działania rzeźbiarzy tworzących od Hiszpanii do Rosji" - zaznaczył Sobociński.

Główną wystawę kuratorską przygotowała Laurence d'Ist - niezależna kuratorka i historyczka. Na przygotowywaną przez nią wystawę zaproszone zostały najważniejsze galerie europejskie prezentujące rzeźbę współczesną, które zaprezentowały prace współpracujących z nimi artystów.

"Zgromadziłam prace 24 artystów uznanych w Europie, którzy na stałe współpracują z galeriami. Są oni wpisani w artystyczne nurty związane z grupami artystycznymi i mają swój specyficzny styl" - powiedziała d'Ist.

Jedną z bardziej spektakularnych rzeźb prezentowanych w ramach tej wystawy jest praca Guy Ferrera z Francji "Tolerancja", która składa się z 10 rzeźb układających się w tytułowy napis. Pracę można oglądać na Dziedzińcu Różanym CK Zamek.

Kolejna prezentacja to "Niedokończona wystawa. Pamięci Oliwiera Billiarda" przygotowana przez żonę zmarłego artysty Bożenę Chodorowicz. Zaprezentuje ona prace wybitnych artystów współczesnej rzeźby, którzy jeszcze niedawno współpracowali z Olivierem Billiardem: Vincenta Batbedata, Xavier'a Dambrine'a, Guy Ferrera, Denisa Monfleura, Francoise'a Petrovitcha, SADKO i Ousmane Sow.

Kurator triennale Robert Sobociński przygotował wystawę "Indywidualności Współczesnej Rzeźby", na której będzie można obejrzeć prace nadesłane na Triennale w ramach kwalifikacji prac przez ponad 20 uznanych artystów-rzeźbiarzy o bogatym dorobku artystycznym.

Wśród prezentowanych prac jest stworzona specjalnie na tę wystawę praca Ludwiki Ogorzelec z cyklu "Krystalizacja przestrzeni", słynne figury Sylwestra Ambroziaka "Niewiniątka" i eksponowana na przeciwległej do głównego wejścia do zamku praca Florentina Tanasa "Black and White".

Cykl wystaw zakończy Wystawa Konkursowa Triennale, na której zaprezentowanych będzie 40 prac wyłonionych z 400 nadesłanych na konkurs. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie trwania triennale.

Międzynarodowe Triennale Rzeźby w Poznaniu jest cyklicznym przeglądem światowych tendencji i poszukiwań rzeźbiarskich, jednym z ważniejszych europejskich wydarzeń związanych z prezentacją rzeźby współczesnej.(PAP)

kpr/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)