Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Modlitwa za pierwszych władców Polski

0
Podziel się

Modlitwę za pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego odmówił
w piątek w Poznaniu w Dniu Wszystkich Świętych proboszcz parafii archikatedralnej na Ostrowie
Tumskim ks. Kanonik Ireneusz Szwarc. W Złotej Kaplicy katedry znajduje się sarkofag obu władców.

bErwbBJx

*Modlitwę za pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego odmówił w piątek w Poznaniu w Dniu Wszystkich Świętych proboszcz parafii archikatedralnej na Ostrowie Tumskim ks. Kanonik Ireneusz Szwarc. W Złotej Kaplicy katedry znajduje się sarkofag obu władców. *

"W ten dzień nie powinniśmy zapominać o tych przodkach naszych, którzy założyli nasze państwo - dlatego jesteśmy dzisiaj przy sarkofagu Mieszka i Bolesława Chrobrego, dziękując im za to, że włączyli nas poprzez chrzest i wspieranie wiary do wspólnoty europejskich ludów chrześcijańskich" - powiedział po zakończeniu modlitwy ks. Szwarc.

W murach poznańskiej katedry spoczywają pierwsi władcy Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członkowie wielkopolskiej linii Piastów. Spoczywają tu Mieszko I, Bolesław I Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odonic, Przemysł I, Bolesław Pobożny i Przemysł II.

bErwbBJz

Msze za pierwszych władców Polski organizowane są w poznańskiej katedrze po Święcie Niepodległości, wtedy też składane są kwiaty w Złotej Kaplicy oraz u grobu Przemysła II.

Przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych wspominając wybitnych Wielkopolan złożyli wiązanki kwiatów na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na mogiłach m.in.: gen. Stanisława Taczaka, Cyryla Ratajskiego, Hipolita Cegielskiego, na grobach Stanisława Mikołajczyka i Wojciecha Trąmpczyńskiego.

Kwiaty i wieńce złożono także pod pomnikami: Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Ofiar Katynia i Sybiru.(PAP)

kpr/ mhr/

bErwbBKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)