Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Muzeum Instrumentów Muzycznych pozyskało altówkę Dankwarta

0
Podziel się:

Jedyna w polskich zbiorach muzealnych altówka wykonana najprawdopodobniej
przez słynnego lutnika Jana Dankwarta trafi do zbiorów Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
Instrument będzie prezentowany od września.

Jedyna w polskich zbiorach muzealnych altówka wykonana najprawdopodobniej przez słynnego lutnika Jana Dankwarta trafi do zbiorów Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Instrument będzie prezentowany od września.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu którego oddziałem jest Muzeum Instrumentów Muzycznych, Aleksandra Sobocińska, altówka została kupiona od prywatnego, czeskiego kolekcjonera. Koszt instrumentu to 50 tys. zł, zakup został w dużej mierze sfinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W kolekcji muzeum są już skrzypce Jana Dankwarta.

Aleksandra Sobocińska poinformowała, że altówka ze smoczą główką wykonana jest z drewna jaworowego, świerkowego i hebanowego i jest sygnowana "Jan Dankwart".

"Jest to z całą pewnością wysokiej klasy instrument mistrzowski. Kolor drewna, ilość pęknięć i ich rodzaj, obtarcia krawędzi płyt, oraz stan zachowania i rodzaj lakieru wskazują na to, że korpus powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku" - podała.

Altówka, jeszcze jako własność prywatna, pokazywana była w Poznaniu na wystawie "W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku". Do końca sierpnia wystawa prezentowana jest na Jasnej Górze.

"Altówka musi być jeszcze poddana badaniom, które potwierdzą z całą pewnością, że sygnatura na altówce to sygnatura Dankwarta a nie jego ucznia, czy jego warsztatu" - podała rzeczniczka.

Kolekcja smyczkowych instrumentów szkoły polskiej, obejmująca głównie dzieła dwóch najwybitniejszych rodzin lutniczych, Dankwartów i Grobliczów jest najważniejszym zbiorem pośród obiektów zgromadzonych w Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jak podkreśliła rzeczniczka zbiór ten wyróżnia poznańską placówkę na tle innych w Europie.

"Instrumenty powstałe w pracowniach tych lutników od samego początku istnienia muzeum były priorytetem w rozbudowie kolekcji" - podała Sobocińska. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)