Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Niebo sprzed 2000 lat nad największym żłóbkiem w Europie

0
Podziel się:

Największy w Europie ruchomy żłóbek powstaje w kościele ojców franciszkanów w
Poznaniu. W tym roku nad żłóbkiem zawiśnie niebo z układem gwiazd widzianych z Betlejem w chwili
narodzenia Chrystusa.

Największy w Europie ruchomy żłóbek powstaje w kościele ojców franciszkanów w Poznaniu. W tym roku nad żłóbkiem zawiśnie niebo z układem gwiazd widzianych z Betlejem w chwili narodzenia Chrystusa.

Franciszkanie myślą o zgłoszeniu żłóbka do Księgi Rekordów Guinnessa. Żłóbek o wymiarach 11 m szerokości, 16,5 m wysokości i 30 m głębokości zostanie zaprezentowany podczas pasterki.

W żłóbku zmieści się ok. 300 figur o wysokości od kilku do 180 cm. Naturalnej wielkości są figury Świętej Rodziny, są także wielbłądy i osły, jak również zające, czaple, żaby i króliki. Niektóre figury mają 50 lat.

Jak poinformował w piątek PAP o. Leonard Bielecki, rzecznik prowincji św. Franciszka w Poznaniu, w tym roku zakonników wspomagają studenci Politechniki Poznańskiej, którzy pracują nad cyfrowym panelem administracyjnym do żłóbka.

"Wystrój tegorocznego żłóbka będzie bardziej biblijny niż dotychczas. Wczoraj bracia zainstalowali układ gwiazd, który jest odzwierciedleniem układu gwiazd sprzed 2 tys. lat nad Betlejem. Pojawią się też nowe figury, m.in. proroków Izajasza i Jeremiasza" - powiedział PAP o. Bielecki.

Jak zapewnił, poznański żłóbek jest, według zebranych przez niego informacji, największym żłóbkiem w Europie. Są plany, by konstrukcję zgłosić do Księgi Rekordów Guinnessa, ale na to zakonnicy-budowniczowie muszą uzyskać zgodę przełożonych.

Tradycja budowania żłóbków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. Źródła tej formy ewangelizacji należy doszukiwać się w duchowości franciszkańskiej. To właśnie św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy w 1223 r. w miejscowości Greccio stworzył pierwszy żłóbek, pragnąc przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia. (PAP)

rpo/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)