Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Niemieccy i polscy rektorzy o rozwoju szkolnictwa wyższego

0
Podziel się:

Doświadczenia niemieckich uczelni odnośnie finansowania szkolnictwa wyższego
a także ocena jakości kształcenia w Polsce i Niemczech są m.in. tematem spotkania rektorów z obu
krajów. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w czwartek w Poznaniu.

Doświadczenia niemieckich uczelni odnośnie finansowania szkolnictwa wyższego a także ocena jakości kształcenia w Polsce i Niemczech są m.in. tematem spotkania rektorów z obu krajów. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w czwartek w Poznaniu.

W spotkaniu bierze udział prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz reprezentacja Konferencji Rektorów Niemieckich Szkół Wyższych (HRK).

Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca KRASP, polscy rektorzy chcą m.in. poznać doświadczenia swoich niemieckich kolegów odnośnie sprawy wspólnego opłacania studiów przez państwo i przez studentów.

"Współfinansowanie wszędzie jest tematem drażliwym. Kiedy wprowadza się je w sytuacji, gdy wcześniej było pełne finansowanie studiów przez państwo, to tak jakby zabierano komuś przywileje. Jest ono jednak niezbędne, bo szkolnictwo wyższe jest coraz droższe i wymagania studentów są coraz większe. Tymczasem rządy nie mają więcej pieniędzy" - powiedziała.

Jak wyjaśniła, współfinansowanie mogłoby zostać w Polsce wprowadzone wraz z uruchomieniem systemu stypendiów, kredytów i pożyczek dla studentów. W niemieckim systemie szkolnictwa wyższego system współfinansowania studiów funkcjonuje obecnie w kilku landach.

Jednym z zagadnień poruszanych w trakcie spotkania ma być sprawa zróżnicowania uczelni wyższych i wyróżniania najlepszych jednostek badawczych. Polscy rektorzy chcą dowiedzieć się, jakie są doświadczenia niemieckich uczelni w tym zakresie.

"Bolejemy nad tym, że polskich uczelni nie ma w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie. Jest tak, dlatego że nie ma wydziałów, jednostek, które są naukowo wybitne. Cel jest taki, by stworzyć na polskich uczelniach jednostki z wybitnymi uczonymi, wyjątkowo dobrym wyposażeniem. Takich centrów z czasem ma w Polsce przybywać" - wyjaśnił prof. Adam Hamrol, wiceprzewodniczący KRASP.

Jak dodał, pierwsze takie jednostki będą, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o szkolnictwie wyższym, wyróżniane od przyszłego roku. Będą one mogły liczyć na specjalne finansowanie na prowadzenie badań naukowych. (PAP)

rpo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)