Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Niewidomi "zwiedzą" Dzielnicę Zamkową dzięki makiecie

0
Podziel się:

Zabytkowe centrum miasta znalazło się na makiecie zainstalowanej w czwartek
na placu Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki niej niewidomi będą mogli "zwiedzić" Dzielnicę Zamkową,
okolice zamku cesarskiego i placu Mickiewicza.

Zabytkowe centrum miasta znalazło się na makiecie zainstalowanej w czwartek na placu Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki niej niewidomi będą mogli "zwiedzić" Dzielnicę Zamkową, okolice zamku cesarskiego i placu Mickiewicza.

To czwarta taka makieta w mieście, jej autorem jest Roman Kosmala. Jak powiedział PAP, na powierzchni 116 na 114 cm umieścił znaczną część reprezentacyjnych obiektów w centrum miasta: budynki uniwersyteckie, zamkowe, Teatr Wielki i plac Mickiewicza ze stojącymi na nim pomnikami Adama Mickiewicza i Poznańskiego Czerwca 1956.

"Architektura jest nie tylko monumentalna ale zawiera ogromną liczbę detali architektonicznych. Nie chciałem też rezygnować z pięknego drzewostanu a szczególnie platanów, które tworzą niepowtarzalny dosłownie i w przenośni klimat tej parkowej przestrzeni" - powiedział.

Cokół jest granitowy a makieta odlana jest z brązu. Opisy zawierają najistotniejsze informacje pisane w alfabecie Braille'a.

Jak wyjaśnił Kosmala, obiekty na makiecie są nieco przerysowane, by umieścić na nich więcej detali i by niewidomym łatwiej było je rozpoznać. Oficjalne odsłonięcie makiety nastąpi w sobotę.

Kosmala wcześniej stworzył stojące na terenie miasta makiety Starego Rynku, poznańskiego stadionu i Ostrowa Tumskiego. Zainstalowana w czwartek na placu Mickiewicza, niedaleko Auli Uniwersyteckiej makieta jest największa z dotychczas przygotowanych.

Przed stu laty w zachodniej części Poznania powstał zespół reprezentacyjnych obiektów określany mianem Dzielnicy Zamkowej. Jej sercem była otwarta 20 sierpnia 1910 rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. Obecnie w budynkach dzielnicy mieszą się m.in. filharmonia, opera, Centrum Kultury Zamek oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)