Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Obchody 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

0
Podziel się:

Apelem poległych uczczono w piątek w Poznaniu 74. rocznicę powstania
Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kombatantów,
województwa, wojska, harcerzy oraz młodzieży szkolnej.

Apelem poległych uczczono w piątek w Poznaniu 74. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kombatantów, województwa, wojska, harcerzy oraz młodzieży szkolnej.

Uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu.

"Od kilku lat spotykamy się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, aby przypomnieć szczególne karty polskiej historii. Polskie Państwo Podziemne było przecież jedynym takim w okupowanej Europie. Jego struktury podporządkowane rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie, dawały Polakom nadzieję i siłę do przetrwania mrocznej, okupacyjnej nocy" - powiedział podczas obchodów marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Zwrócił się on także do obecnych na uroczystości żołnierzy Armii Krajowej. "Bardzo dziękuję za wasze nieustające zaangażowanie, a przede wszystkim za to, że dla młodych ludzi, którzy przychodzą tutaj, czasem zapewne ze sceptycznym nastawieniem do historycznych rocznic, jesteście przykładem wierności temu, w co się wierzy"- powiedział.

Po modlitwie oraz apelu poległych przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty. Po uroczystościach przy pomniku odbyło się spotkanie w Domu Żołnierza, podczas którego wspominano harcmistrza Floriana Marciniaka, twórcę Szarych Szeregów, absolwenta III LO w Poznaniu, przedwojennego Gimnazjum im. św. Jana Kantego.

27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, wyjątkowej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

Dla uczczenia pamięci twórców tego dzieła powstał w Poznaniu pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Jego odsłonięcie miało miejsce 26 września 2007 roku, w 68. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. (PAP)

mat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)