Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Obchody 95 rocznicy powstania wielkopolskiego

0
Podziel się

Wygranego powstania i dobrze wykonanej pracy pogratulował Wielkopolanom
prezydent Bronisław Komorowski w nagraniu odtworzonym w piątek w Poznaniu podczas centralnych
uroczystości upamiętniających 95 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

bEpEKfEB

Wygranego powstania i dobrze wykonanej pracy pogratulował Wielkopolanom prezydent Bronisław Komorowski w nagraniu odtworzonym w piątek w Poznaniu podczas centralnych uroczystości upamiętniających 95 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Uroczystości zorganizowano przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Prezydenta RP, rządu, a także parlamentarzyści, władze regionalne i lokalne, wojsko, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.

"W 95 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego chciałbym nie tylko pogratulować nam wszystkim udanego powstania, ale również dobrze wykonanej pracy. Tak właśnie po poznańsku, po wielkopolsku, gdzie musi być porządek, gdzie jak się pracuje - pracuje się solidnie" - powiedział prezydent.

bEpEKfED

Zaznaczył, że Wielkopolska dała bardzo wiele wolnej Polsce, powstałej m.in. w wyniku powstańczej wygranej. Jak podkreślił, zwycięskie powstanie było poprzedzone solidną pracą narodową na rzecz utrzymania niezależności ekonomicznej i kulturalnej całego regionu.

"Warto też pamiętać, że po powstaniu wielkopolskim () to normalna praca dała wyjątkowo wiele całej ojczyźnie w postaci dobrych, wykształconych, przygotowanych kadr urzędniczych, ludzi przygotowanych do prowadzenia różnych form aktywności społecznej i ekonomicznej" - mówił Bronisław Komorowski.

"W Wielkopolsce lubimy podkreślać, że powstanie wielkopolskie było tak naprawdę jedynym zwycięskim powstaniem polskim. Jedynym, widocznym na tle wielu powstań, okupionych dramatycznymi stratami a nie przynoszącymi dobrych rezultatów. Myślę, że to jest dobre prawo Wielkopolan, poznaniaków, aby tak właśnie pamiętać te wydarzenia historyczne" - zaznaczył prezydent, który objął obchody swoim patronatem.

W programie piątkowych obchodów 95 rocznicy wybuchu powstania przewidziano też mszę św. w intencji powstańców celebrowaną pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

bEpEKfEJ

Po południu na placu Wolności zaprezentowana zostanie inscenizacja powstańcza "Przysięgamy, że pamiętamy". Poznaniacy utworzą na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę. Ma to być nawiązanie do stulecia poznańskiego lotniska oraz rocznicy zdobycia go w styczniu 1919 r. przez powstańców. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w okolicach Poznania. Przejęcie stojących na nim maszyn umożliwiło sformowanie kilku eskadr lotniczych, co dało początek polskiemu lotnictwu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. (PAP)

rpo/ kpr/ pz/

bEpEKfFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)