Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Pięciu kandydatów na prezydenta

0
Podziel się:

Były wojewoda wielkopolski, obecny prezydent Poznania, przewodniczący rady
miasta, a także biznesmen i doradca gospodarczy - walczą o fotel prezydenta Poznania. Swoich
kandydatów na to stanowisko wskazały najważniejsze siły polityczne.

Były wojewoda wielkopolski, obecny prezydent Poznania, przewodniczący rady miasta, a także biznesmen i doradca gospodarczy - walczą o fotel prezydenta Poznania. Swoich kandydatów na to stanowisko wskazały najważniejsze siły polityczne.

Pierwszym zgłoszonym kandydatem był b. poseł i senator PO, lider wielkopolskiego Stronnictwa Demokratycznego Dariusz Bachalski. Popierają go - oprócz SD - także SLD, Unia Pracy i Racja Polskiej Lewicy.

O reelekcję ubiegać się będzie Ryszard Grobelny, obecny prezydent Poznania. Jeśli wygra, swoje stanowisko będzie piastował po raz czwarty.

Grobelny był typowany jako kandydat PO na prezydenta. Jednak po tym, jak premier, szef Platformy Donald Tusk oświadczył, że osoby z zarzutami prokuratorskimi nie będą mogły startować w wyborach pod egidą Platformy, lokalne władze partii wycofały się z tego planu. Grobelny odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.

Platforma Obywatelska na swojego kandydata wybrała Grzegorza Ganowicza, obecnego przewodniczącego Rady Miasta Poznania. Ganowicz deklarował, że w swojej kampanii będzie chciał się skupić na kulturze w Poznaniu, przyszłości centrum miasta oraz rozwoju transportu publicznego.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości został były wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba. Zadeklarował, że zamierza "przywrócić Poznań jego mieszkańcom" i "zakończyć epokę Poznania jako miasta, w którym dominują interesy oligarchicznych inwestorów".

O fotel prezydenta miasta ubiegać się też będzie doradca finansowy Jacek Jaśkowiak, wystawiony przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy. Poparcia udzieliła mu Maria Pasło-Wiśniewska, która w poprzednich wyborach konkurowała z Ryszardem Grobelnym jako kandydatka Platformy Obywatelskiej.

Dariusz Bachalski urodzony w 1963 r. jest przedsiębiorcą - właścicielem szkoły językowej w Poznaniu. Ma też firmy w branżach medialnej, deweloperskiej i ogrodniczej. Był posłem (2001-2005) i senatorem (2005-2007) PO. Obecnie jest liderem wielkopolskiego Stronnictwa Demokratycznego.

Ryszard Grobelny ma 47 lat, jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest prezydentem Poznania od 1998 r. W 2002 r. startował w wyborach jako kandydat popierany przez PO; w 2006 roku jako kandydat niezależny pokonał kandydatkę Platformy. W latach 1990-2002 radny miasta Poznania, w pierwszej kadencji z listy Komitetów Obywatelskich, potem z Samorządnej Wielkopolski i Unii Wolności.

Grzegorz Ganowicz ma 50 lat. Pochodzi z Gdańska, ale od dzieciństwa mieszka w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. W 1980 roku brał udział w zakładaniu na tej uczelni Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od roku 1998 jest radnym Rady Miasta Poznania. Od roku 2004 należy do PO.

Tadeusz Dziuba urodził się w 1948 roku w Poznaniu. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Rolniczej, studiował też na Politechnice Poznańskiej. Pracował˙m.in. jako wicedyrektor w poznańskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli. W latach 2005-2007 był wojewodą wielkopolskim. W latach 1989 - 1991 - poseł na Sejm.

Jacek Jaśkowiak urodził się w 1964 r. Studiował prawo na UAM. Był stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów oraz podatków. (PAP)

rpo/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)