Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Powstała scena teatralna przy szkole Łejery

0
Podziel się

Pierwsza w Polsce scena teatralna przy publicznej szkole powstała w Poznaniu.
Teatr "Scena Wspólna" będzie prowadzony przez szkołę Łejery, Stowarzyszenie Łejery i Centrum
Sztuki Dziecka w Poznaniu.

bDYqnGHp

Pierwsza w Polsce scena teatralna przy publicznej szkole powstała w Poznaniu. Teatr "Scena Wspólna" będzie prowadzony przez szkołę Łejery, Stowarzyszenie Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nowy budynek teatru kosztował 6 mln złotych i został sfinansowany z budżetu miasta Poznania. W nowej sali oprócz sceny jest do 200 miejsc na widowni oraz garderoby. W uroczystości otwarcia zaplanowanej na 17 września swój udział zapowiedziała Pierwsza Dama Anna Komorowska.

"Dla nas to teatr marzeń, a dla naszych widzów nowa placówka teatralna - teatr rodzinny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Łejery Jerzy Hamerski.

bDYqnGHr

W teatrze działającym jako Ośrodek Edukacji Teatralnej dla dzieci i młodzieży odbywać się będą spektakle oraz koncerty z udziałem uczniów i absolwentów szkoły Łejery oraz związanych z nią artystów w ramach cyklu "Aktorzy Przyjechali". Scena Wspólna będzie również miejscem edukacji dla nauczycieli, pracowników domów kultury i świetlic szkolnych.

W nowym gmachu będzie działało też Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w ramach prowadzonych przez instytucję projektów m.in. Biennale Sztuki dla Dziecka i Międzynarodowego Festiwalu Ale Kino!.

Pierwszą odsłonę działalności Centrum zaplanowano na 13 października. Będzie można wtedy wysłuchać koncertu "Pstryk becadło" z piosenkami do słów Juliana Tuwima oraz obejrzeć sztukę Maliny Prześlugi "Chodź na słówko".

"Do tej pory Centrum Sztuki Dziecka było jedynym w Polsce Centrum sztuki bez centrum - czyli własnego miejsca niezbędnego dla pełnego i ekonomicznego realizowania swoich zamierzeń. Jestem przekonany, że dzięki nowemu ośrodkowi, z tego co robimy będzie mogło korzystać znacznie więcej młodych i najmłodszych poznańczyków" - powiedział dyrektor Centrum Sztuki Dziecka Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka.

bDYqnGHx

Teatr Szkolny "Łejery" powstał w 1975 roku jako Harcerska Drużyna Artystyczna, zamieniając się potem w dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, by wreszcie w 1990 roku przekształcić się w Szkołę Podstawową "Łejery" o profilu teatralnym. W 1999 roku powstało także Gimnazjum "Łejery" kontynuujące jej program. Celem szkoły jest wykorzystanie teatru i wychowania przez sztukę do wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci.(PAP)

kpr/ ls/

bDYqnGHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)