Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Prace konserwatorskie przy grobach powstańców styczniowych

0
Podziel się

Na przełomie października i listopada zakończą się prace konserwatorskie przy
grobach 30 weteranów powstania styczniowego na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu - poinformował PAP
Artur Maj z Zarządu Zieleni Miejskiej.

bEpWdJYR

Na przełomie października i listopada zakończą się prace konserwatorskie przy grobach 30 weteranów powstania styczniowego na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu - poinformował PAP Artur Maj z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na Cmentarzu Garnizonowym Cytadela w Poznaniu pochowanych jest 31 weteranów powstania styczniowego. Wiosną tego roku groby zostały oczyszczone mechanicznie, natomiast w październiku przy 30 z nich rozpoczną się prace konserwatorskie. Do tej pory udało się zidentyfikować 30 weteranów i ich groby zostały zakwalifikowane do konserwacji, natomiast pozostały jeden pomnik zostanie zrobiony w późniejszym terminie.

Pierwszy etap prac polegał na identyfikacji i adiustacji napisów na nagrobkach w kwaterze V cmentarza, w której pochowani są m.in. powstańcy styczniowi. "Tym zadaniem zajmował się prof. Olszewski, który na podstawie materiałów archiwalnych, wojskowych i parafialnych zidentyfikował weteranów powstania. To osoba, która zajmuje się takimi pracami, dlatego uważamy, że jego badania są najbardziej wiarygodne" - powiedział Maj.

bEpWdJYT

Po zaakceptowaniu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków opracowanych danych rozpoczęto postępowanie przetargowe, w którym wyłoniono wykonawcę prac. Zarząd Zieleni Miejskiej czeka jeszcze na zgodę na wykonanie prac od Miejskiego Konserwatora Zabytków i po jej otrzymaniu rozpocznie prace.

"Prace polegać będą na oczyszczaniu pomników. Zostaną one wypolerowane, a ponadto poprawimy napisy. Prace będą wykonane w zakładzie, dlatego po otrzymaniu zgody na ich wykonanie po groby przyjedzie samochód, który przewiezie je do zakładu. Prace powinny się zakończyć do 1 listopada, aczkolwiek wciąż czekamy na zgodę na rozpoczęcie prac" - powiedział Maj.

Koszt konserwacji grobów wynosi 31 tys. złotych. (PAP)

mat/ abe/

bEpWdJZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)