Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań przedstawił ambasadorów kampanii w konkursie Europejska Stolica Kultury

0
Podziel się:

Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, fotografik Ryszard Horowitz, reżyserzy Andrzej
Maleszka i Filip Bajon oraz włoski dyrygent Roberto Balconi będą ambasadorami Poznania w czasie
konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.

Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, fotografik Ryszard Horowitz, reżyserzy Andrzej Maleszka i Filip Bajon oraz włoski dyrygent Roberto Balconi będą ambasadorami Poznania w czasie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.

"Są to nazwiska pierwszych ambasadorów Poznania w naszych staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Z czasem stopniowo będziemy prezentowali kolejnych artystów, którzy będą popierać nasza kandydaturę" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc.

Ambasadorem, który nie jest artystą, został poznański europarlamentarzysta Filip Kaczmarek, który ma patronować przedsięwzięciom promocyjnym Poznania w Brukseli.

Światowej sławy fotografik Ryszard Horowitz w ramach swoich działań na rzecz Poznania zrealizuje sesje zdjęciowa " Poznań oczami Horowitza". Ze zrealizowanych podczas sesji fotografii powstania wystawa, którą będzie można obejrzeć w Poznaniu, Warszawie i być może Brukseli.

Andrzej Maleszka jest znanym reżyserem filmów dla dzieci. Jego cykl filmów "Magiczne drzewo" w 2007 roku zdobył Nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.

Urodzony w Poznaniu Filip Bajon uchodzi za jednego z najwybitniejszych scenarzystów i reżyserów współczesnego kina polskiego. Swój pierwszy film fabularny "Powrót" zrealizował w 1977 r. Pierwszy sukces odniósł dwa lata później, kiedy nakręcił głośny film "Aria dla atlety".

Jan A.P. Kaczmarek jest Wielkopolaninem - światowej sławy kompozytorem, zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Pianista" Romana Polańskiego.

Włoch Roberto Balconi jest profesorem Accademia Internazionale della Musica z Mediolanu. Był śpiewakiem operowym, jest dyrygentem współpracującym z poznańską orkiestrą Accademia dell`Arcadia od tego roku jest dyrektorem artystycznym odbywającego się w Poznaniu festiwalu "Haendel 2010".

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje Rada Unii Europejskiej. Zwycięskie miasto wyłaniane jest w konkursie. Zgłoszenia na konkurs można przysyłać nie wcześniej niż sześć lat i nie później niż cztery lata przed rokiem, w którym miasto chce być kulturalną stolicą.

Organizatorem konkursu ze strony polskiej jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie przez zainteresowane miasta propozycji programu obchodów ESK 2016. Termin nadsyłania ofert mija 31 sierpnia 2010 r. W konkursie brane pod uwagę będą rozmaite kryteria - m.in. to, ile przeznacza dane miasto w swym budżecie na kulturę.

Wnioski kandydatów oceniane będą przez 13-osobową komisję selekcyjną, w której skład wejdą eksperci mianowani przez instytucje europejskie - po dwie osoby mianuje Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski, jedną - Komitet Regionów. Sześć osób wskaże minister kultury.

Konkurs składa się z dwóch etapów - selekcji wstępnej (wybór dwóch - czterech miast) i końcowej (wybór jednego konkretnego miasta). Po zakończeniu obu etapów minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu ESK 2016 i przekaże swą decyzję instytucjom europejskim.

Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Corocznie tytuł ten otrzymują inne miasta. W 2010 r. tytuł ten otrzymały trzy miasta: niemieckie Essen, węgierski Pecs i turecki Stambuł.

O tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury" w 2016 roku ubiegają się spośród polskich miast m.in. Warszawa, Lublin, Szczecin, Poznań, Toruń, Gdańsk, Łódź czy Białystok.(PAP)

kpr/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)